Spravodajstvo

Google zdvihol varovný prst pre vydavateľov v spojení so situáciou na Ukrajine

Vydavatelia obsahu, ktorý má napojenie na vojnu na Ukrajine sa musia mať na pozore. Google bude nevhodný obsah demonetizovať.

Technologický gigant Google jednoznačne odsúdil vojenský konflikt na Ukrajine a prispôsobuje tomu aj svoje pravidlá. Po novom sa totiž výrazne postavil proti vydavateľom, ktorí akýmkoľvek spôsobom danú situáciu zneužívajú, alebo dokonca popierajú, či tolerujú. Vydavatelia sa pri tvorbe svojho obsahu musia správať mimoriadne opatrne. Na informáciu upozornil web deadline.com.

Vydavateľov čaká demonetizácia

Táto správa, ktorá prišla od Googlu koncom minulého týždňa taktiež hovorí o tom, že demonetizácia sa vzťahuje aj na tvrdenia, ktoré naznačujú, že obete sú zodpovedné za vlastnú tragédiu. Vyskytli sa taktiež prípady obviňovania toho, že Ukrajina pácha genocídu alebo úmyselne útočí na svojich vlastných občanov. Aj takúto tematiku bude Google demonetizovať no taktiež tvrdí, že nemusí ostať iba pri tom. Rôznych správ a dezinformácií je totiž v spojení s vojnou mnoho.

„Vážený vydavateľ,

Kvôli vojne na Ukrajine pozastavíme speňaženie obsahu, ktorý zneužíva, odmieta alebo toleruje vojnu.

Upozorňujeme, že sme už presadzovali nároky súvisiace s vojnou na Ukrajine, keď porušovali existujúce pravidlá (napríklad pravidlá pre nebezpečný alebo hanlivý obsah zakazujú speňažovanie obsahu, ktorý podnecuje násilie alebo popiera tragické udalosti). Účelom tejto aktualizácie je objasniť a v niektorých prípadoch rozšíriť naše pokyny pre vlastníkov v súvislosti s týmto konfliktom.

Táto pauza zahŕňa okrem iného tvrdenia, ktoré naznačujú, že obete sú zodpovedné za svoju vlastnú tragédiu, alebo podobné prípady obviňovania obetí, ako sú tvrdenia, že Ukrajina pácha genocídu alebo úmyselne útočí na vlastných občanov…“ píše sa v správe určenej pre vydavateľov od spoločnosti Google.

Google už skôr demonetizoval isté weby, medzi ktoré patrí napríklad ZeroHedge, či The Gateway Pundit. Do sporu s algoritmom sa ale dostal aj rôzny liberálny obsah, medzi nimi aj slávny List z väzenia v Birminghame od Martina Luthera Kinga. Algoritmus mal taktiež problém s článkom o konci otroctva a preto je jasné, že zatiaľ nie je dokonalý.

Služba YouTube je posledné roky taktiež pod drobnohľadom jej majiteľa. Demonetizované boli napríklad videá z organizovaných večierkov počas pandémie, taktiež low-quality detské videá, no a v neposlednom rade aj ruské štátne médiá od konca februára.

YouTube blokuje dezinformacne kanaly Sputnik Russia24 a RT
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo je ale zvláštne je fakt, na ktorý podotkla Maria Armoudian, ktorá je mediálna expertka, vysokoškolská profesorka a autorka knihy Kill the Messenger: The Media’s Role in the Fate of the World. Maria sa totiž vyjadrila k tomu, že Google takto agresívne reaguje iba v spojitosti s vojnou na Ukrajine. Vo svete ale prebiehajú aj iné vojnové konflikty a porušovania ľudských práv, ktoré očividne Google až tak nezaujímajú.

Aj preto je na mieste otázka, či sa táto politika Googlu bude uplatňovať nepretržite, alebo iba vo vybraných prípadoch.

A čo si o tomto kroku zo strany Google myslíte vy? Mal by podobne reagovať aj pri iných konfliktoch? Vyjadrite svoj názor dolu v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close