BezpečnosťSpravodajstvo

Google zavádza veľkú novinku. Už si nebudete musieť pamätať prihlasovacie údaje do služieb! Takto si ju aktivujete!

Google začal sprístupňovať Passkey pre všetkých používateľov služieb spoločnosti. Prináša jednoduchší a bezpečnejší spôsob prihlasovania sa do služieb!

Z každej strany na náš číhajú rôzne bezpečnostné hrozby, a preto sa uchyľujeme k vytváraniu čoraz zložitejších hesiel. No zapamätať si ich je takmer nemožné vzhľadom na desiatky služieb, ktoré používame. Rovnako používať jedno heslo do všetkých služieb je nebezpečné. Stačí, keď len jedna služba bude úspešne napadnutá hackerom a následne budú prezradené prihlasovacie údaje aj do ďalších.

Ešte v októbri minulého roka Google zaviedol novinku Passkeys, no len pre obmedzený počet používateľov. Ide o technológiu, ktorá nahrádza heslá. Túto službu môžeme voľne preložiť aj ako prístupový kľúč, ktorý je alternatívou k štandardnému spôsobu prihlasovania sa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie spoločnosť hlási, že túto technológiu sprístupňuje pre účty Google na všetkých platformách. Google hovorí, že Passkey bude ďalšou možnosťou, ktorú môžu ľudia použiť na prihlásenie sa spolu s heslami, dvojstupňovým overením (2SV) atď.

Čo je to Passkey?

Google vysvetľuje, že táto technológia ponúka nový spôsob prihlasovania sa do aplikácií, stránok a služieb. Ale na rozdiel od tradičného prihlasovania sa cez meno používateľa a heslo, používateľ môže na prihlásenie sa do služby použiť rovnaký spôsob ako pri odomykaní telefónu: pomocou odtlačku prsta, skenu tváre alebo PIN kódom či zámkom obrazovky. Google rovnako hovorí, že tento spôsob prihlásenia sa je v porovnaní so súčasnými metódami výrazne bezpečnejší.

„Na rozdiel od hesiel sú prístupové kľúče odolné voči online útokom, ako je phishing, vďaka čomu sú bezpečnejšie ako napríklad jednorazové SMS kódy.“, hovorí Google.

Technologický gigant hovorí, že túto technológiu začal zavádzať týmto dňom pre používateľov účtov Google, ktorí chcú vyskúšať nový spôsob prihlásenia sa.

Vyskúšajte si Passkey hneď teraz

Vyskúšať si Passkey môžete potom, ako si tento nástroj zapnete prostredníctvom stránky g.co/passkeys.

Keď otvoríte stránku a budete zároveň prihlásený k vášmu Gmail účtu, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie. V ďalšom kroku stačí kliknúť na tlačidlo „Use passkeys“, pomocou ktorého túto funkciu aktivujete.

aktivovanie passkeys google
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne, ako si aktivujete túto nový spôsob prihlasovania sa do služieb, tak pri ďalšom prihlásení sa do vášho účtu, budete môcť použiť váš smartfón, prípadne iné zariadenie.

aktivovanie passkeys google_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri pokuse o prihlásenie sa napríklad do vášho Gmail účtu uvidíte oznámenie, ako môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky. Po kliknutí na tlačidlo Pokračovať, vás telefón vyzve k autorizácii, že ste to vy. Po overení identity, napríklad pomocou odtlačku prsta, sa vám otvorí Gmail.

aktivovanie passkeys google_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Idete novinku vyskúšať? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach vrátane toho, či sa vám tento spôsobom prihlasovania páči viac alebo menej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close