Google zásadne vylepší Android. Bude o poznanie bezpečnejší. Sľubuje lepšiu ochranu proti online hrozbám a podvodníkom

Spoločnosť Google plánuje pridanie mnohých bezpečnostných noviniek do Android 15, ktorá príde v druhej polovici tohto roku.

Vypnite si tieto Android funkcie
Zdroj: Unsplash (Denny Müller), Úprava: Vosveteit.sk

Android zariadenia sa vyznačujú veľkou mierou slobody pre užívateľov, no obrovskou prioritou pre Google je aj bezpečnosť.  

Kyberzločinci nikdy nespia a neustále sa pokúšajú nájsť spôsoby, ako obísť bezpečnostné opatrenia a zaútočiť na svoje obete. Vývojári aplikácií alebo operačných systémov musia s hackermi držať krok a vymýšľať sofistikovanejšie metódy ako ochrániť dáta a peniaze svojich zákazníkov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako spoločnosť Google informuje, momentálne vkladajú veľa úsilia do vývoja bezpečnostných opatrení poháňaných umelou inteligenciou. Na jednu stranu vyvíjajú nové mechanizmy chrániace pred krádežou smartfónu, na druhú stranu poskytnú užívateľom aj systémy, ktoré ich ochránia pred finančnými alebo inými podvodmi.  

Nové ochranné metódy proti podvodom prídu do Android 15, ktorá sa objaví neskôr v tomto roku.  

Jednou z najväčších funkcií bude ochrana v reálnom čase cez službu Google Play Protect. Táto služba už dnes chráni viac ako 3-miliardy zariadení pred malvérom, no s príchodom Android 15 dostane táto služba nové funkcie, ktoré jej schopnosti ešte viac posilnia.  

Android 15 predstavuje užitočnú bezpečnostnú funkciu
Zdroj: Wikimedia (Google), Unsplash (Rahul Chakraborty), Úprava: Vosveteit.sk

Umelá inteligencia dokáže v reálnom čase vyhodnotiť aplikácie a zistiť, či robia niečo škodlivé, čo sa pokúšajú zakryť.  

“S odhaľovaním hrozieb v reálnom čase umelá inteligencia analyzuje niekoľko ďalších behaviorálnych signálov. Tie sa budú týkať citlivých povolení a interakcií aplikácií s inými aplikáciami a službami. Ak sa nájde podozrivé správanie, potom Google Play Protect pošle aplikáciu na ďalšie vyhodnotenie do Google. Zároveň varuje užívateľa o možnej škodlivosti aplikácie a ponúkne mu možnosť aplikáciu deaktivovať,” píše Google.  

Odhaľovanie podozrivého správania prebieha spôsobom podporujúcim súkromie užívateľa. Analýza prebieha cez súkromné výpočtové jadro, ktoré analyzuje aplikácie bez zbierania dát. Funkciu ochrany v reálnom čase dostávajú zariadenia Google Pixel, Honor, Lenovo, Nothing, OnePlus, Oppo, Sharp, Transsion a ďalšie modely.  

Ďalšie bezpečnostné funkcie Android 15

Popri tom Android ukryje v notifikáciách jednorazové heslá. Ich výskyt v notifikáciách bol bežnou formou útoku pre podvodníkov alebo spyware. Do toho Google vylepší aj funkciu obmedzených povolení, v rámci ktorej užívateľ musel poskytnúť pri sideloadingu prístup k citlivým povoleniam dvakrát.  

Zmení sa aj spôsob, akým funguje zdieľanie obrazovky. Pri zdieľaní obrazovky sa zdieľanie vypne, ak práve zadávate prihlasovacie údaje alebo číslo kreditnej karty na hocijakej stránke. Zároveň vám Android smartfóny dovolia zdieľať len obraz z jednej konkrétnej aplikácie, namiesto nepretržitého zdieľania celej obrazovky.  

Android vás v neposlednom rade informuje aj o podvodných hovoroch, ktoré používajú nezašifrované spojenie. Ochráni vás teda pred útokmi, ktoré by mohli kyberzločincom poskytnúť váš hlas alebo by mohli získať prístup k vašim SMS správam.  

Toto je však len zlomok noviniek, ktoré prichádzajú do Android 15. Jednou z najväčších je AI monitorovanie hovorov v reálnom čase, o čom píšeme viac v tomto článku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre