Spravodajstvo

Google začína uvoľňovať dnešným dňom Chrome vo verzii 85. Pozrite si prehľad noviniek, ktoré prináša

Nová verzia prehliadača by mala byť od dnešného dňa postupne uvoľňovaná pre širokú verejnosť

Spoločnosť Google začína dnešným dňom distribuovať najnovšiu verziu prehliadača Chrome 85, ktorá bola doposiaľ dostupnou len pre vývojárov a testerov. Ide o jednu z väčších aktualizácií, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení.  Na tému upozorňuje portál howtogeek.com.

Menej vyťažené CPU

Niekedy je nevyhnutné pracovať s viacerými oknami súčasne. Tie však moc k lepšiemu výkonu zariadenia nepomáhajú. To by sa príchodom verzie prehliadača Chrome 85 malo však zmeniť. Google totiž začal „škrtiť“ výkon okien zapnutých na pozadí. Po novom, karty ktoré nebudú aktívne po dobu 5 a viac minút, budú „vypnutými“ tak, aby sa neprebúdzali viac ako 1-krát za minútu. Zároveň nebudú môcť využívať viac ako 1% výkonu CPU.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konečne je dostupná 64-bitová verzia prehliadača pre Android

Jednou z ďalších noviniek je 64-bitová podpora prehliadača pre operačný systém Android. V praxi by sa to malo pretaviť do lepšej správy RAM pamäte. Zároveň 64-bitová verzia prehliadača môže byť o niečo rýchlejšou. Len pre zaujímavosť 64-bitové aplikácie Android podporuje už 6 rokov.

„Plné adresy“ budú čoskoro schovanými

Google  sa už dlhšiu dobu snaží schovať časti URL adresy. V súčasnosti, ak čítate našu stránku prostredníctvom aktuálnej verzie prehliadača, tak pred vosvetetit.sk nevidíte „https: //“ a za vosveteit.sk vidíte zbytok celej URL adresy. Adresu teda vidíte ako „vosveteit.sk/ zbytok URL adresy“. V dohľadnej dobe už neuvidíte ani koniec URL adresy. Teda ak budete napríklad čítať adresu „https:// vosveteit.sk/ zbytok URL adresy“, tak v adresnom riadku uvidíte len „vosveteit.sk“. Kompletnú adresu stránky uvidíte až po tom, keď s ňou začnete pracovať.

Chrome 85_URL adresa
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak by ste chceli túto funkciu vyskúšať (dostupná je len vo verzii Chrome 85), tak môžete tak spraviť pomocou experimentálnych funkcií. Tie otvoríte pomocou adresy „chrome://flags“ a následnom aktivovaní funkcií:

  • chrome://flags/#omnibox-ui-reveal-steady-state-url-path-query-and-ref-on-hover
  • chrome://flags/#omnibox-ui-hide-steady-url-path-query-and-ref-on-interaction

Prenesenie súboru mimo okno nahrávania nezmení otvorené okno

Určite sa Vám v minulosti stálo, že ste pomocou myši omylom preniesli súbor, ktorý ste chceli nahrať na internet, mimo dedikované miesto. Následne sa vám okno obnovilo, ale s otvoreným obrázkom a pôvodný obsah bol strateným. To by sa Vám už nemalo stávať. Po novom sa Vám bude otvárať takto prenesený súbor v novom separátnom okne. To by malo minimalizovať prípady straty práce alebo postupu vo vyplňovaní formulárov a podobne.

Google ďalej zaviedol viacero nových funkcií, ktoré však nie sú viditeľným pre bežných používateľov, ale pre vývojárov. Napríklad stránky budú môcť odosielať dáta (napríklad video), zatiaľ čo sa bude generovať obsah a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close