BezpečnosťSpravodajstvo

Google začal sprístupňovať funkcie, ktoré majú používateľom pomôcť identifikovať, či obsah ktorý vidia, je legitímny

Problém s falošnými a zavadzajúcimi správami je globálny problém. Nové funkcie, ktoré Google začal sprístupňovať, majú pomôcť odhaliť falošné správy. Dostupné pre všetkých budú v priebehu najbližších týždňov.

Aktuálne prebiehajúci vojenský konflikt u našich susedov zintenzívnil diskusie ohľadne falošných správ a dezinformácií. Mnoho stránok, ktoré šírili falošné správy, prestalo riadne fungovať. Ale aj napriek tomu, tento obsah je stále dostupný. Veľké platformy, ako sú Facebook, Google a ďalšie, sú mnohými úradmi, ale aj verejnosťou kritizované, že umožňujú šíriť škodlivý obsah. Hoci tieto platformy aktívne bojujú proti tomu, aby boli zneužívané na šírenie tohto typu správ, tak sú stále jeden krok za tvorcami tohto obsahu. To sa ale pomaly mení.

Najnovšie, spravodajský portál engadget.com upozorňuje na to, že Google začal uvoľňovať aktualizáciu pre internetový vyhľadávač a pre platformu Google Správy, ktorá má používateľom pomôcť identifikovať problémový obsah. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google bude nabádať na overovanie informácií pri „horúcich témach“

Portál píše, že Google pri „rýchlo sa vyvíjajúcich témach“, ktoré obsahujú najnovšie správy, virálne videá a ďalší obsah, ktorý sa rýchlo šíri, bude používať špeciálne označenie pri výsledkov vyhľadávania. Pôjde o štítky, ktoré budú obsahovať niekoľko tipov súvisiacich s informačnou gramotnosťou. Cieľom tohto kroku je dopomôcť ľuďom, aby boli schopní posúdiť, či obsah ktorý vidia, je legitímny a súvisí s rýchlo vyvíjajúcou témou. Používateľovi napríklad navrhne skontrolovať dátum vydania článku, vyhľadanie mena autora, a podobne, aby používateľ mohol odhaliť, či ide o obsah z dôveryhodného zdroja alebo nie.

Ďalej, v rámci platformy Google Správy v časti Hlavné správy, pribudne nový štítok označujúci zdroje, ktoré boli vo veľkej miere citované ďalšími médiami a spravodajskými organizáciami. Google rovnako hovorí, že má záujem použiť označenie aj na zvýraznenie originálnych správ, ktorých obsah bol prebraný inými médiami.

Google Spravy_casto citovane media
Zdroj: Google

Spoločnosť verí, že týmto spôsobom pomôže používateľom nájsť čo najrelevantnejší obsah.

Záverom však musíme uviesť, že funkcia bude nateraz dostupnou len pre USA. Čo sa týka sprístupnenia vyššie popísaných funkcií pre iné regióny, Google hovorí, že uvoľnené budú v priebehu najbližších týždňov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close