Google vyvracia známe bezpečnostné mýty: Tieto veci, ktorým sa vyhýbame, už kľudne môžeme robiť

Tieto mýty sa v spojitosti s bezpečnosťou spájajú najčastejšie. Technológia ale napreduje a aj vy by ste mali naskočiť na najnovšie trendy.

Google mobil
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Čoraz častejšie sa všade navôkol spomína pojem bezpečnosť a ako ju zlepšiť. Informácií na túto tému je ale mnoho a preto je logické, že sa medzi nimi vyskytnú aj nejaké tie nepravdivé. Google sa preto vo svojom blogu zameral na tie najväčšie mýty, ktoré existujú v spojitosti s bezpečnosťou.

Klasické mýty

Technológia neustále napreduje a s tým aj bezpečnosť na internete. Prehliadače a aplikácie sú neustále aktualizované a preto sú niektoré tvrdenia z minulosti už neaktuálne. Ide napríklad o úplné vyhnutie sa verejným Wi-Fi sieťam. Je samozrejmosťou, že domáca Wi-Fi sieť alebo mobilné pripojenie je bezpečnejšie, no nemusíte sa úplne vyhýbať verejným sieťam. Väčšina stránok používa šifrovaný protokol HTTPS a Google vo vyhľadávaní taktiež preferuje stránky s týmto zabezpečením. Čo to znamená? V praxi je útok Man-in-the-middle zrealizovať pomerne náročné. Ide o typ útoku, kedy útočník vidí komunikáciu medzi vami a internetovou stránkou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
https_internet
Zdroj: Vosveteit.sk, wikimedia

Ďalším mýtom je tvrdenie, že Bluetooth prepojenie je nebezpečné. Ako dôvod sa uvádza to, že zariadenie s Bluetooth technológiou je neustále viditeľné voči okoliu. Dnešné zariadenia sú ale na vysokej úrovni a preto sa technológie Bluetooth nemusíte obávať, že by došlo k zneužitiu tejto technológie a niekto cudzí by sa pripojil do vášho zariadenie bez vášho vedomia. Na druhej strane, mať zapnuté Bluetooth, aj keď ho nepoužívate, nie je vhodné a to najmä v situáciách, kedy nechávate svoje zariadenie napríklad v aute a vy sa od neho vzdialite. Dôvodom je, že zlodeji vedia týmto spôsobom identifikovať, či a často aj aké zariadenie, je vo vnútri auta.

Ľudia majú taktiež strach z používania aplikácií na manažovanie hesiel. Tieto aplikácie sú ale jedny z najbezpečnejších a zároveň vedia zvýšiť aj vašu bezpečnosť. Vytvoria totiž oveľa bezpečnejšie heslo, ktoré by ste si iba veľmi ťažko zapamätali, hlavne ak potrebujete rôzne heslo na každú platformu. Týchto aplikácií sa preto netreba obávať.

Na druhej strane veľa ľudí podceňuje situáciu tým, že si myslia, že nejaký hacker by o nich nemal najmenší záujem. Pravda je ale na druhom konci. Hackeri oveľa rýchlejšie získajú údaje od bežného používateľa, než zo serveru technologického giganta. Preto určite nepodceňujte svoje zabezpečenie.

Nové trendy v oblasti bezpečnosti

Typy na zabezpečenie spred niekoľkých rokov v dnešnom svete nestačia. Pri zabezpečení svojich účtov by ste mali využívať aj najnovšie technológie, ktoré vedia mnohonásobne zvýšiť bezpečnosť. Určite preto používajte dvojfaktorové overovanie. Ak by aj útočník získal vaše prihlasovacie meno a heslo, tak mu to veľmi nepomôže, pretože by potreboval aj napríklad váš mobil, na ktorý dostanete dočasný kód pre overenie totožnosti. Takýto kód viete dostať vo forme SMS správy, prípadne pomocou aplikácie.

Takéto forma overenie vie byť nápomocná aj v prípade, ak zabudnete svoje prihlasovacie údaje. Vaša identita vie byť overená rýchlejšie a vy tak viete získať prístup k svojmu účtu takmer hneď.

Ako sme už spomenuli vyššie, používanie aplikácií na správu hesiel nie je vôbec nebezpečné, ale práve naopak. Bezpečnosť vašich účtov sa tak mimoriadne zlepší. Pred stiahnutím takejto aplikácie si ale určite prečítajte jej recenzie na internete

ako zmenit heslo od Wi-Fi(1)
Zdroj: pngwing.com

A posledným krokom sú systémové aktualizácie. To je zväčša nepopulárny krok, pretože zaberá čas, no ak svoje zariadenie a jeho aplikácie aktualizujete pravidelne, tak to toľko času nezaberie. A s každou aktualizáciou sa okrem noviniek môžete tešiť aj na bezpečnostné záplaty, ktoré iba zvýšia vašu bezpečnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre