AppleSpravodajstvoZariadenia

Google vylepšil Chrome pre používateľov MacBookov. Tešiť sa môžu na lepšiu výdrž batérie, no to nie je všetko!

Googleu sa podarilo optimalizovať Chrome pre MacBooky, hlási spoločnosť. Sľubuje lepšiu výdrž batérie a efektívnejšiu správu RAM pamäte.

Používanie prehliadača Google Chrome môže byť na MacBookoch výzvou z hľadiska zaťaženia zariadenia a výdrže batérie. Aj keď je Chrome jedným z najobľúbenejších prehliadačov na svete, stále má prehliadač niekoľko múch. Avšak vývojári prehliadača ukazujú, že nespia na vavrínoch. Podarilo sa im maximalizovať výkon a výdrž batérie pri používaní prehliadača Chrome pre MacBooky, píše chromium.org

S najnovšou verziou prehliadača Chrome môžu teraz používatelia 13-palcového MacBooku M2 2022 prehliadať web 17 hodín alebo sledovať YouTube 18 hodín, hovorí Google. Ďalej doplňuje, že so zapnutým režimom Energy Saver v prehliadači Chrome ponúka ďalších 30 minút výdrže batérie. Dobrou správou pre používateľov je, že lepšiu výdrž batérie a výkon prehliadača pocítia aj používatelia so staršími zariadeniami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na vykonanie týchto vylepšení Google hovorí, že vyladil prvky iframe, vylepšil časovače Javascriptu, zefektívnil dátové štruktúry a odstránil zbytočné prekresľovanie. Podrobnejšie zmeny, ktoré spoločnosť vykonala, si môžete prečítať nižšie.

Optimalizácia prvkov iframe na webovej stránke

Čo je to iframe?

Iframe je HTML prvok, ktorý umožňuje vkladanie obsahu z iných stránok do ďalšej webovej stránky.

Vzhľadom na to, že mnoho iframov na webovej stránke žije len krátko, vývojári optimalizovali postupy pre garbage collection (pozn. redakcie: ide o spôsob automatickej správy pamäte) a kompresiu pamäti pre nedávno vytvorené iframy. Toto vylepšenie viedlo k nižšej spotrebe energie pri krátkodobom využití pamäte, pričom dlhodobé využitie pamäte zostalo nedotknuté.

iframe Macbook nabíjan ie
Zdroj: chromium.org

Maximalizácia presnosti a efektivity časovačov v JavaScripte

JavaScript časovače sú už dávno súčasťou webových aplikácií. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o časovače na vykonanie úlohy alebo akejkoľvek funkcie v konkrétnom čase.

Avšak, aj napriek zavedeniu nových API s efektívnejšími spôsobmi dosiahnutia rovnakého (alebo lepšieho) výsledku, použitie časovačov stále potrebuje veľkú časť energie na správne fungovanie. Aby sa tomu predišlo, v Chrome sa doladili spôsoby spúšťania časovačov tak, aby sa procesor „prebúdzal“ menej, a zároveň aby mal príležitosti na zrušenie vnútorných časovačov, ktoré už nie sú potrebné. Tým sa značne zlepšila efektivita a zároveň znížila aj spotreba energie.

macbook sila procesora
Zdroj: chromium.org

Zefektívnenie dátových štruktúr

Optimalizácia prístupových vzorov k dátovým štruktúram môže mať významný vplyv na výkon a energetickú efektivitu webových aplikácií. Vývojárom sa v Chrome podarilo identifikovať často používané dátové štruktúry, ktoré sa opakujú s rovnakým kľúčom, ktoré optimalizovali. Táto optimalizácia môže mať pozitívny vplyv na použiteľnosť a pohodlie pre používateľov webových aplikácií, a to vďaka rýchlejšiemu a efektívnejšiemu spracovaniu dát.

zjednodusenie datovych struktur
Zdroj: chromium.org

Odstránenie zbytočných prekreslení

Vývojári v Chrome identifikovali zmeny v Document Object Model (DOM) webových stránok a modifikovali prehliadač tak, aby dokázal detekovať tieto zmeny skôr a obísť zbytočné kroky v spracovaní zmien. Pre tých, ktorí nevedia, tak DOM spája webové stránky so skriptami alebo programovacími jazykmi. Podobné optimalizácie boli implementované aj pre zmeny v Chrome UI.

Výsledkom týchto optimalizácií je nižšia spotreba energie a rýchlejšie spracovanie zmien, čo zlepšuje používateľskú skúsenosť. Okrem toho, s otvoreným benchmarkovacím nástrojom, môže komunita vývojárov pomôcť zlepšiť spotrebu energie v Chrome v budúcnosti.

Používate na svojom zariadení MacBook prehliadač Google Chrome? Dajte nám vedieť dole v komentároch alebo na našich sociálnych sieťach!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close