ANDROIDSpravodajstvo

Google vs Oracle: Súdny spor, ktorý môže od základov zmeniť Android, sa blíži ku koncu

Súdny spor medzi Google a Oracle sa blíži ku koncu. 24. marca sa dozvieme rozhodnutie, ktoré môže zmeniť Android.

24. marca sa dozvieme výsledok dlho prebiehajúceho sporu medzi spoločnosťou Google a Oracle, ktorý môže od základov zmeniť Android, tak ako ho dnes poznáme.

Súdne rozhodnutie, ktoré môže všetko zmeniť

Spor týchto spoločností pretrváva približne 10 rokov. Jeho začiatky sa datujú do roku 2010, kedy spoločnosť Oracle obvinila Google, že v Androide využívanie takzvané rozhranie API vzťahujúce sa k programovaciemu jazyku Java, ktorý používa na zostavenie svojho mobilného softvéru. Oracle hovorí, že API je ich dielom a Google využíva tento programovací jazyk bez ich súhlasu. Inými slovami, že spoločnosť Google porušuje autorské práva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

API je programátorské rozhranie, resp. kód, ktorý zabezpečuje komunikáciu jednotlivých aplikácií vrátane softvéru. Môžeme ho špecifikovať ako základný stavebný materiál v digitálnej ekonomike. Spoločnosť Google sa samozrejme bráni a tvrdí, že nič neporušuje.

ako zisti ci mate skodlivy software v smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

Programovací jazyk Java, ktorý je kameňom úrazu, bol v roku 1995 sprístupnení verejnosti na základe licencie „Sun Community Source License“, ktorá vyžadovala, aby produkty používajúce tento kód boli udržiavané podľa štandardu Java, a aby komerčné odvodené diela boli licencované. V priebehu rokov 2006 a 2007 spoločnosť Sun, ktorá pôvodne vyvinula tento programovací jazyk, z dôvodu tlaku vývojárov zmenila licenciu rôznych balíkov Java na používanie licencie GNU General Public License s výnimkou triedy, ktorá vývojárom umožňovala prístup potrebný na vytváranie odvodených diel  (od roku 2010 spoločnosť Sun prešla po Oracle). Od tohto momentu sa obchodný model spoločnosti zmenil na licencovanie platformy Java, a to hlavne pre mobilné telefóny. Dokonca spoločnosť uzavrela viacero komerčných dohôd s poprednými technologickými gigantami (Motorola, Nokia,..). So spoločnosťou Google sa im však nepodarilo spraviť dohodu. Dôvodom mal byť názorový spor, ktorý spočíval v tom, že Google chcel vytvoriť otvorený operačný systém, ktorý by povoľoval tretím stranám do neho vstupovať a upravovať ho. Spoločnosť Oracle to však odmietla a to z dôvodu, že by tak vznikol „tretí kód“, ktorý by bol verziou spoločnosti Google a zároveň by nebol kompatibilný s ďalšími verziami. Myšlienka stojaca za Javou v podaní spoločnosti Oracle bola „Write once, run anywhere“, teda „Napíš raz, a spustí všade“.  

Google tvrdí, že autorské zákony neporušil

Google na svoju obhajobu tvrdí, že mali právo časť kódu skopírovať, a to preto, že nebol komerčné hodnotný.

 „…mal právo skopírovať 11 330 riadkov deklaračného kódu respondenta, pretože tento samostatný kód nie je komerčne hodnotný“, uvádza sa v liste amicus k Najvyššiemu súdu (Amicus je typ podporného listu s tretími stranami, ktoré nie sú súčasťou sporu).

Celkovo bolo takýchto listov od popredných technologických spoločností doručených viac ako 20, ktoré sa postavili na stranu spoločnosti Google.

Oracle postup spoločnosti odsudzuje a konkrétne hovorí:

„Keby bol tento prístup zdravý, vývojár by mohol ukradnúť polovicu programu iného vývojára a dokončiť ho sám, pokiaľ odcudzená polovica nebude fungovať samostatne.“

Spoločnosť sa domnieva, že porušením autorského práva, ktorý chránil kód Oracle, Google chcel spraviť z Androidu atraktívnejší operačný systém pre vývojárov venujúcich sa tomuto kódu. Oracle preto požaduje, aby Najvyšší súd zachoval rozhodnutie odvolacie súdu, ktorý konštatoval, že Google porušil autorské práva. Okrem iného, Oracle žiada od Google zaplatenie pokuty, resp. licenčných poplatkov vo výške 9 miliárd dolárov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close