Google varuje pred Gmail podvodmi. Na toto si daj pozor, ide o najčastejšie podvody, ktoré častokrát končia úspešne

Spoločnosť Google varuje, že v posledných dňoch pred Vianocami hackeri opäť udierajú na naše Gmail schránky. Na toto dávaj pozor!

Čo robiť, ak sa vám neotvorí schránka Gmail?
Zdroj: Unsplash (Solen Feyissa), Pixabay (Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Každoročne počas vianočných sviatkov kyberzločinci zaplavujú naše emailové schránky desiatkami phishingových mailov. Ak používaš Gmail schránku, pred nimi ťa chráni niekoľko bezpečnostných vrstiev, ktoré spoločnosť Google implementovala do svojich služieb.  

Technologický gigant ale nezaspáva na vavrínoch a bezpečnostné mechanizmy neustále vylepšuje, aby dokázal udržať krok s kyberzločincami, ktorí neustále nachádzajú ďalšie spôsoby, ako prekĺznuť pomedzi bezpečnostné medzery a oklamať užívateľov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Vďaka bezpečnostným novinkám užívatelia Gmailu dostávajú o 35% menej podvodných mailov, či už ide o tradičný phishing alebo napríklad malvér ukrytý v prílohách správ. Celkovo spoločnosť Google zabraňuje miliónom mailov, aby sa vôbec dostali do schránok a toto sú spôsoby, akými to dokázala dosiahnuť. 

“Umelá inteligencia transformuje ako služba Gmail chráni miliardy schránok užívateľov. Tento rok sa nám podarilo vyvinúť prelomové AI modely, ktoré výrazne posilňujú kyberobranu Gmailu, napríklad nový LLM model, ktorý sme trénovali na phishingových mailoch, malvéri a spamových správach,” píše Google. 

Spoločnosť dokáže zablokovať spamové maily tak, že hľadá vzorce v škodlivých správach, ktoré sa objavujú opakovane. Do Vianoc ostáva už len pár dní, čo znamená, že tí, ktorí ešte nemajú pokúpené darčeky, sú momentálne v “panickom móde” a na poslednú chvíľu zháňajú čo potrebujú. Práve počas týchto posledných dní kyberzločinci udierajú najtvrdšie a tieto podvody sa objavujú najčastejšie.  

SMS podvod
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Falošné faktúry 

Do schránky ti môže prísť nečakaný mail s faktúrou, ktorú musíš uhradiť. Hackeri sa spoliehajú, že počas týchto dní nevieš, kde ti hlava stojí a ľahšie uveríš tomu, že si nejaký nákup omylom nezaplatil.  

Celebrity 

Spoločnosť Google posledný mesiac pozoruje, že sa užívateľom čoraz častejšie ozývajú “celebrity”. Môže ísť napríklad o “Taylor Swift” alebo nejakého významného amerického herca, ktorý chce s tebou pokecať, niečo ti ponúknuť alebo pýta od teba peniaze. Užívatelia sú väčšinou zaskočení takouto príliš dobrou situáciou a s podvodníkom nadväzujú kontakt.  

Vydieranie 

Tento podvod je drsný a popravde strašidelný. Kyberzločinec sa na nič nehrá a rovno ti pošle do mailu tvoju adresu a niekedy priloží aj fotografiu tvojho domu alebo bytu. V správe otvorene píše, že ak mu nezaplatíš, vie kde bývaš a ublíži ti na zdraví. Inokedy napíše, že má tvoj “osobný obsah”, napríklad intímne fotografie, a že ich rozpošle každému, ak nezaplatíš.  

scam podvod romanticky podvod vydieranie
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Polícia ČR, koláž Vosveteit.sk

V prípade falošných intímnych fotografií je najlepšie nereagovať. Vo väčšine prípadov podvodník klame a nikomu nič nepošle. Inokedy ale dokáže vytvoriť presvedčivý deepfake materiál na základe fotiek, ktoré máš na sociálnych sieťach. Zákerné na tomto prípade je, že bez ohľadu na to, či je fotka pravdivá alebo nie, ak by sa dostala k tvojim známym, tak, či onak, by tvoju reputáciu poškodila.  

Rovnako je to aj v prípade vyhrážania sa ublížením alebo zničením majetku. Hacker vo väčšine prípadov nemá presné informácie o tom, kde žiješ. Ak by aj mal, väčšinou sa ťa snaží oklamať niekto, kto je na druhej strane sveta a neoplatí sa mu vynakladať prostriedky na to, aby sa ku tebe dostal a niečo spravil. Radšej si nájde inú obeť útoku. 

Hlavne ak sa staneš obeťou vydierania, je naozaj ťažké zachovať chladnú hlavu, lebo neustále si opakuješ otázku: Čo ak? Google ale vysvetľuje, že aj v takýchto prípadoch najlepšie čo môžeš urobiť je spomaliť a premyslieť si ďalšie kroky. Hlavne počas sviatkov neklikaj okamžite na každú správu a určite neposielaj peniaze cudzím ľuďom.  

Google zároveň dodáva, že Gmail nie je jedinou platformou, na ktorej sa stretneš s podvodmi počas sviatkov. Hackeri útočia všade, preto si dávaj pozor aj na sociálnych sieťach a internete.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre