APLIKÁCIE A HRYNávody

Google už čoskoro zabuduje jednu z najužitočnejších funkcií Androidu do vyhľadávača Chrome

Google Lens je na mobilných zaradeniach veľkým pomocníkom. Funkcia bude čoskoro plne dostupnou i pre počítače v prehliadači Chrome.

Google Lens je nenápadnou funkciou, ktorá v sebe ukrýva takmer neobmedzené možnosti. Ak ste o nej ešte nepočuli, ide o aplikáciu, ktorá vám pomôže s hocičím na čo sa práve pozeráte. V praxi to znamená, že vám preloží cedule, písané v inom jazyku, pomôže vám identifikovať druh rastliny, alebo nájde podobné veci na základe jednej fotky.

Táto aplikácia pracuje tak, že porovná vašu fotografiu s inými fotografiami a následne zobrazí podobné výsledky na základe podobností. Počas analýzy vygeneruje Google Lens niekoľko možností, ktorým na základe podobnosti pridáva percentuálnu pravdepodobnosť. Ak by ste chceli napríklad zistiť plemeno psa, Google Lens môže vyhodnotiť, že na 95% ide o Nemeckého ovčiaka a na 5% to môže byť bígel. Zobrazí vám však len výsledky týkajúce sa Nemeckého ovčiaka, pretože ide v tomto prípade o najrelevantnejšie výsledky.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google Lens zároveň pracuje aj s vašou polohou, ak to aplikácii umožníte. V tomto prípade vám pomôže aplikácia identifikovať určitú pamiatku, alebo iné miesto aj na základe vašej geografickej polohy. V tomto prípade bude Google Lens vedieť, že sa pozeráte na Eiffelovu vežu v Paríži a nie napríklad na jej miniatúru v Las Vegas.

Spočiatku sa objavila na mobilných zariadeniach a neskôr začala spoločnosť tlačiť Google Lens aj na stolové počítače. Podľa portálu Android Police by sme už čoskoro mohli vidieť funkciu Google Lens zabudovanú priamo vo vyhľadávač Chrome.

Ako to bude fungovať? Podľa dostupných informácií by sa mala ikona fotoaparátu objaviť hneď vedľa mikrofónu, ktorý slúži na hlasové vyhľadávanie. Užívateľ, ktorý na fotoaparát klikne bude vyzvaný, aby nahral fotografiu, podľa ktorej chce obsah vyhľadávať. Následne bude aplikácia pracovať rovnakým spôsobom, ako na mobilných zariadeniach.

Google Search ikona vyhladavania
Zdroj: AndroidPolice.com

Vyskúšajte si to ihneď

Zabudovanie možnosti Google Lens priamo do prehliadača Chrome zatiaľ prebieha vo fáze testu. Ak sa vám ale nechce čakať, túto funkciu si môžete vyskúšať už hneď. Stačí, ak na akúkoľvek fotografiu kliknete pravým tlačidlom myši a v ponuke nájdete možnosť „Hľadať obrázok pomocou funkcie Google Lens“.

Google Lens mieri aj do prehliadačov Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne sa vám otvorí nové okno, kde môžete vidieť výsledky vášho hľadania. Od identifikovania známych osôb, cez rozpoznanie modelov smartfónov až po čokoľvek, čo si dokážete predstaviť. Google Lens je funkciou, ktorej sa síce nevenuje až toľko pozornosti no môže sa právom radiť medzi najužitočnejšie funkcie, aké v ponuke Googlu existujú.

Google Lens mieri aj do prehliadačov Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, oproti mobilnej verzii sú funkcie v prehliadači Google Chrome o trošku obmedzenejšie. Otázkou je, kedy Google implementuje funkciu Lens do vyhľadávania a aké ďalšie funkcie v budúcnosti prinesie. Potenciál tam samozrejme je a v budúcnosti by mohla funkcia Google Lens priniesť oveľa jednoduchšie vyhľadávanie aj na stolové počítače, či notebooky.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close