Google upozorňuje na 5 najčastejších online podvodov, s ktorými sa môžeš aktuálne stretnúť. Na toto by si si mal dať pozor!
Google upozorňuje na päť najčastejších online podvodov, s ktorými sa môžeš aktuálne stretnúť. Od deepfake podvodov, cez rôzne kryptoschémy až po falošné prihlasovacie stránky regulárnych služieb.
Pomaly už neubehne deň, kedy neupozorníme na nejaký podvod v kybernetickom priestore. Bohužiaľ, podvody v online priestore pribúdajú ako huby po daždi a zdá sa, že to nebude už lepšie.
K rovnakému záveru prišiel aj Google, ktorý na svojom blogu upozorňuje na najčastejšie podvody, s ktorými sa v online priestore môžeš aktuálne stretnúť.
Technologický gigant zároveň upozorňuje, že online podvody sú čoraz sofistikovanejšie, pričom kombinujú online a offline aktivity, aby útočníci nalákali čo najviac ľudí do svojich podvodných schém.
Tieto podvody na internete sú najčastejšie.
Google upozorňuje na týchto 5 online podvodov, ktoré v online priestore prekvytajú
Realistické kampane, kedy sa podvodníci vydávajú za známu osobu
Spoločnosť na prvé miesto dáva podvod, ktorý využíva technológiu deepfake. Táto technológia umožňuje online útočníkom vkladať známym osobnostiam do úst slová, ktoré nikdy nepovedali.
Neprehliadni
„Vzostup dostupnej technológie deepfake umožnil podvodníkom vytvárať niekedy presvedčivé kampane na vydávanie sa za verejné osobnosti. Tieto schémy často zneužívajú viaceré nástroje – vrátane AI – na vytváranie obsahu, ktorý sa vydáva za verejne známe osobnosti naprieč platformami s cieľom využiť ich dôveryhodnosť a dosah.“, vysvetľuje Google.
Pre tento typ podvodu je typické, že útočník vytvorí napríklad video, ako známa osoba, napríklad redaktor, informuje o rôznych spôsoboch, ako môžeš „lúsknutím“ prstu zarobiť peniaze. Zväčša stačí investovať pár eur a následne ti bude každý mesiac chodiť „rozprávková renta“. Samozrejme, ako zadáš svoje údaje, tak prídeš o peniaze. Častokrát podvodníci krátko na to, ako urobíš prvú transakciu, ti ukážu, že si zarobil pekné peniaze a začnú od teba pýtať ďalšie peniaze, aby si zarobil ešte viac.
„Tieto odcudzenia identity často propagujú podvodné ponuky od investícií s vysokou návratnosťou až po falošné darčeky a škodlivé aplikácie.“
Krypto investičné schémy
Ďalším nemenej častým podvodom sú rôzne krypto investičné schémy so sľubmi, že výnosy budú príliš dobré na to, aby boli pravdivé. Aj v tomto prípade útočníci často zneužívajú dôveru známych ľudí. Ako konštatuje Google, tak podvodníci častokrát operujú z inej krajiny, ako kde spúšťajú online kampane, čo útočníkov vo veľkej miere robí nedotknuteľných.
„Buďte skeptickí voči akejkoľvek investícii, ktorá sľubuje garantované alebo extrémne vysoké výnosy s malým alebo žiadnym rizikom. Ak to znie príliš dobre, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je.“, prízvukuje gigant.
Klonovanie aplikácií
Naletieť môžeš na podvod ale aj po tom, ako klikneš na nejaký URL odkaz, ktorý ťa presmeruje na podvodnú aplikácia, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako originálna. Väčšinou ťa na ne útočník navedie pod logom dôveryhodnej značky s tým, že od teba bude následne požadovať vyplnenie citlivý údajov, ktoré následne zneužije.
Skvelým príkladom z nášho regiónu sú podvodné PWA aplikácie bánk. Ide o webové aplikácie. Útočník ťa v tomto prípade navedie na (často) falošný web a zobrazí ti upozornenie, že aplikácia tvojej banky bola aktualizovaná a vyzve ťa, aby si ju aktualizoval. Ako tak spravíš, tak sa ti stiahne na plochu falošná PWA aplikácia tvojej banky a neskôr, keď budeš chcieť otvoriť aplikáciu, tak pri prihlásení údaje odovzdáš útočníkovi, ktorý ich zneužije.
Maskovanie vstupnej stránky
Podvodníci častokrát maskujú prihlasovacie stránky regulárnych webstránok a služieb za falošné. Google vysvetľuje, že tento typ podvodu je často úspešný vďaka tomu, že nevidí za prihlasovacie okno falošnej stránky.
Ak sa pýtaš, ako sa môžeš na takýto falošný web dostať, tak napríklad cez podvodné reklamy na internete, ktoré ich často propagujú.
Využitie významných udalostí
Posledným trendom, na ktorý Google upozorňuje, je, že útočníci využívajú vo veľkom významné udalosti. Skvelým príkladom je nedávny podvod, pri ktorom útočníci začali využívať začiatok vykurovacej sezóny. Začali ľuďom posielať správy, v ktorých ich informovali, že majú nárok na rôzne príspevky a úľavy z poplatkov za kúrenie.
We are aware of criminal activity using both text messages and emails to try and steal bank details by playing on older people's concerns about the Winter Fuel Payment.@age_uk have provided information in relation to these scams and how to spot them. https://t.co/b1CTsLPdhO pic.twitter.com/TXDwwnTEa2
— Police Scotland Edinburgh (@PSOSEdinburgh) October 30, 2024
Samozrejme, tých podvodov, na ktoré môžeš natrafiť, je ale násobne viac. Preto by si mal byť obozretný a neveriť všetkému, čo uvidíš na internete alebo v SMS správe, ktorá ti príde.
Komentáre