Google údajne pripúšťa, že Asistent niekedy zaznamenáva zvuk bez nášho vedomia

Google Asistent nás môže niekedy údajne počúvať aj bez toho, aby sme o tom vedeli.

Google Asistent_nahravanie
Zdroj: Google Asistent, Vosvetei (koláž)

Google asistent je pre mnohých z nás pomocníkom na nezaplatenie pričom mnohí z nás ho používajú na dennej báze a to aj napriek tomu, že s ním musíme komunikovať v jednom zo svetových jazykov. Jednou z častých otázok je, môže nás Google odpočúvať aj v prípadoch, kedy to nie je žiadúce? Odpoveď na túto otázku vás nepoteší. 

Ako informuje portál indiatoday.in, tak Google môže zaznamenať  zvuk používateľa aj v prípadoch, keď ho nespustí prostredníctvom  kľúčového slova „Ok Google“, resp. „Hey Google“. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google údajne počúva rozhovory aj bez vedomia používateľov

Podľa zistení portálu, predstavitelia spoločnosti Google informovali indický Stály výbor pre informačné technológie, že zamestnanci spoločnosti Google si vypočujú niektoré záznamy rozhovorov medzi používateľmi a asistentom Google. Aj keď je známe, že z času na čas si zamestnanci spoločnosti vypočujú „rozhovory“ používateľov s asistentom, tak zarážajúce na tom je, že Google mal priznať, že niekedy zaznamenajú zvuk aj v prípade, ak používateľ nepovie kľúčové slovo, ktorým sa púšťa Google Asistent. 

Google v súvislosti s počúvaním konverzácií používateľov s osobným asistentom v minulosti uviedol: 

„Prijímame niekoľko preventívnych opatrení na ochranu údajov počas procesu kontroly človekom – zvukové úryvky nikdy nie sú spojené so žiadnymi používateľskými účtami a jazykoví experti počúvajú iba malý súbor dotazov (asi 0,2 percenta všetkých zvukových úryvkov používateľa),..“ poznamenal vtedy Google. 

Portál ďalej uvádza, že Google v súvislosti s touto témou hovorí, že nikdy neboli vypočuté citlivé informácie, ale len „všeobecné rozhovory“. Druhým dychom však Indiatoday hovorí, že Google nevysvetľuje, ako rozlišuje medzi rozhovormi s citlivým a necitlivým obsahom. Tak či onak, Lok Sabha Tharoora, poslanec ktorý viedol Stály výbor, kde bola spoločnosť Google vyspovedanou sa domnieva, že týmito krokmi dochádza k porušovaniu ochrany súkromia. 

Člen Stáleho výboru uviedol: „Priznanie spoločnosti Google vysvetľuje, prečo časť používateľov hneď potom, čo sa asistenta spoločnosti Google opýtajú na hotely v meste, začnú dostávať správy na svoje účty na rôznych platformách o ponukách.“ 

Google navyše nevysvetlil, prečo Assistant zaznamená zvuk používateľa, keď ho nespustí hlasový príkaz. Vieme, že digitálny pomocník vždy počúva svoje spúšťacie slovo, ale doteraz sme chápali, že konverzácie zaznamenáva až potom, keď začuje „Hej Google“ alebo „OK Google“. Ak je pravda to, čo Google údajne pripustil, otvára to pandorinu skrinku problémov s ochranou súkromia.

Google v rámci podmienok uvádza, že môže dôjsť k náhodnému nahratiu zvuku

Druhým dychom však treba dodať, že Google v pravidlách ochrany osobných údajov uvádza, že:

„Asistent sa občas aktivuje, a to aj keď ste ho nemali v úmysle spustiť, pretože nesprávne zistil, že hľadáte pomoc (napríklad hlukom, ktorý znie ako „Hej, Google“). Ak sa to stane, stačí povedať Hey Google, to nebolo pre vás a Asistent odstráni poslednú vec, ktorú odoslal spoločnosti Google.“

Ďalej treba dodať, že jeden z členov Výboru uviedol, že hoci Google jasne uvádza, že zvukové záznamy medzi používateľmi a ich zariadeniami sa zaznamenávajú a ukladajú, tak už nikde sa nespomína, že časť  záznamov počúvajú zamestnanci spoločnosti. 

Tak či onak, ide o vcelku znepokojivé informácie, na ktoré poukazuje portál. Ak sa potvrdí ich pravdivosť, tak Google môže mať zarobené na poriadny malér. 

Via androidauthority

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre