Google ti prezradí, či je aplikácia kvalitná alebo nie: V Obchode Play hľadaj tieto varovania
Google zavádza do obchodu s aplikáciami varovania, ktoré ti pomôžu lepšie zhodnotiť kvalitu aplikácie. Toto si vždy skontroluj.
V Obchode Play nájdeš všetko, od najrôznejších aplikácií od výmyslu sveta až po najnovšie hry. Veľké množstvo aplikácií je zadarmo, no veľa ich nájdeš v obchode za poplatok.
Ak sťahuješ aplikáciu alebo hru zadarmo, potom je viac-menej jedno, aké sú hodnotenia. Inštalácia netrvá dlho a preto ti nič nebráni vyskúšať si ju na vlastnej koži a urobiť si názor. Horšie je to už s platenými aplikáciami alebo hrami, ktoré môžu stáť aj pár desiatok eur.
Pri kupovaní softvéru pozeráme na recenzie, popis produktu a ďalšie faktory, no môže sa nám stať, že sú recenzie nerozhodné, nie je ich veľa alebo nič hodnotné nehovoria. Ako informuje portál Android Authority, spoločnosť Google pridáva do Obchodu Play novú obrazovku, ktorá ti povie, že aplikácia, ktorú sa práve chystáš stiahnuť, môže byť zlá.
Spoločnosť implementuje niekoľko nových varovaní, ktoré ti viac prezradia o kvalite aplikácie na tejto platforme. Tieto varovania ti môžu prezradiť, že užívatelia si aplikáciu nezapínajú tak často ako iné podobné aplikácie, že túto aplikáciu používa celkovo menej užívateľov ako iné aplikácie, alebo že si aplikáciu užívatelia častejšie mažú v porovnaní s inými.
Hoci zatiaľ vieme len o týchto upozorneniach, existuje veľká pravdepodobnosť, že spoločnosť Google implementuje postupne aj ďalšie varovania. Ako budú nové upozornenia vyzerať môžeš vidieť na obrázku nižšie.
Neprehliadni
Google Play Store has started rolling out App Quality Warnings.
You will see warning –
• This app is frequently uninstalled compared to similar apps on Play
• Play has limited user data about this app
• This app has few active users compared to others on Play@GooglePlay https://t.co/Zj87ga0xrN pic.twitter.com/uRwWLKvzqQ— AssembleDebug (Shiv) (@AssembleDebug) February 13, 2025
Zároveň podotýkame, že nové upozornenia neznamenajú, že je aplikácia nebezpečná, alebo že by si sa jej mal vyhnúť. Aplikácia stále môže naplniť tvoje potreby, no Google ťa len informuje o tom, že táto aplikácia nemusí byť najlepšou voľbou a väčšine užívateľov sa aplikácia nepáči. Upozornenia ale môžu aj zavádzať. Sú aplikácie, ktoré užívatelia používajú na veľmi špecifický účel a nepoužívajú ich preto často. Aj tieto aplikácie dostanú varovanie, no v tomto prípade varovanie nehovorí o kvalite aplikácie.
Varovania už prichádzajú do Obchodu Play a mal by si ich aj ty vidieť už čoskoro.
Obchod Play má viacero noviniek
Obchod s aplikáciami ešte koncom minulého roka pridal užitočnú funkciu, ktorá ti dovolí aktualizovať aplikácie rýchlejšie. Užívateľom otvára možnosť sťahovania viac aktualizácií pre viac aplikácií v jednom momente. Vďaka tomu dôjde k významnej redukcii času, počas ktorej budeš sťahovať aktualizácie pre softvér v mobile.
Popri tom Obchod Play zaviedol aj lepšie bezpečnostné nástroje, ktoré chránia užívateľov pred podvodnými aplikáciami. Po novom sa ako užívateľ musíš preukázať biometriou alebo PIN kódom, ak chceš do zariadenia stiahnuť podozrivú aplikáciu. Nestane sa tak, že by si omylom stiahol do aplikácie niečo, čo by si nechcel.
Nová forma ochrany platí aj na aktualizácie, pretože to je najčastejší spôsob, ako podozrivé aplikácie dostávajú do smartfónov malvér. Kyberzločinci nahrajú do Obchodu Play neškodnú aplikáciu, aby sa vyhli bezpečnostným opatreniam služby. Keď si ju užívateľ stiahne, škodlivý obsah sa mu do zariadenia dostáva tak, že aplikácia stiahne malvér, maskovaný za aktualizáciu alebo iný doplnok.
Okrem toho Google implementoval do zariadení aj funkcie, ktoré ti pomôžu ochrániť smartfón aj v prípade fyzickej krádeže zariadenia. Napríklad po novom už Android dokáže rozpoznať, kedy ti zlodej vytrhne mobil z ruky a začne s ním utekať preč. Akcelerometer rozpozná prudké zrýchlenie smartfónu a v momente sa zamkne. Zlodej teda nebude mať prístup k odomknutému zariadeniu a bude musieť buď uhádnuť alebo prelomiť tvoje zabezpečenie.
Prelomiť PIN nie je to najhoršie, s čím sa musí zlodej vysporiadať, no dá ti to čas na to, aby si napríklad použil funkciu Nájdi moje zariadenie a smartfón resetoval do továrenských nastavení, aby sa zlodej nedostal k tvojim osobným údajom.
Komentáre