Google ti čoskoro povie, čo o tebe je na dark webe. Možno sa dozvieš, že niekto o tebe nahral na internet nechutnosti

Google informuje, že sprístupní všetkým používateľom funkciu, ktorá im prezradí, čo je o nich zverejnené na dark webe.

Zdroj: Luther.M.E. Bottrill z Unsplash

Možno si sa už stretol s tým, že ťa niekto ohováral, napríklad spolužiak alebo kolega v práci. Nie je to nič príjemné a to hlavne, keď o tebe šíri klamstvá. Ak vieš, kto o tebe šíri hlúposti, tak sa môžeš s danou osobou stretnúť a vyrozprávať si to s ňou.

V prípade internetu to ale nie je také jednoduché. Častokrát ťa môže ohovárať aj niekto, koho si nikdy nevidel a ani ho nepoznáš. Nehovor viac o tom, že nemusíš o tom ani vedieť, že niekto o tebe šíri klebety online. Existuje ale niekoľko trikov, ako sa to môžeš dozvedieť. Napríklad, keď sa objaví tvoje meno na internete, tak ťa Google vie na to upozorniť. Tento nástroj treba ale zapnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno si už počul o odvrátenej strane internetu, takzvanom „Dark webe“. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o časť internetu, ktorý nie je indexovaný vo vyhľadávačoch a zároveň dostať sa na neho, je o niečo náročnejšie, ako len si otvoriť internetovú stránku. Pre bežného používateľa ide o nedostupné miesto. Z povahy toho, ako funguje táto časť online priestoru, často ju zneužívajú rôzne kriminálne živle, ktoré cez neho predávajú citlivé údaje, objednávajú si rôzne veci, za ktoré hrozí väzenie a podobne.

Ako funguje Google Threat Intelligence
Zdroj: Pixabay (Clovis_Cheminot, satheeshsankaran), Úprava: Vosveteit.sk

Google ti prezradí, či našiel informácie o tebe na Dark Webe

Najnovšie sa na stránke podpory spoločnosti Google objavila správa, že ti prezradí, čo o tebe je na Dark Webe. Pôjde o report, ktorý nájdeš na stránke „Výsledky o tebe(pozn. v čase písania článku funkcia nie je u nás ešte dostupnou). Tento nástroj by mal byť dostupný pre všetkých používateľov s účtom Google a to už v priebehu najbližších týždňov.

„Prehľad z Dark webu bude dostupný pre všetkých používateľov s bežným účtom Google.“, hovorí gigant na stránke podpory. „Hlásenie z Dark webu budú integrované vo Výsledkoch o vás ako kombinované riešenie,..“, doplňuje.

Funkcia u nás nie je zatiaľ dostupnou, kedy sa to zmení, nevieme

Google ďalej dopĺňa, že so sprístupňovaním tejto funkcie začne od konca tohto mesiaca a nebude už vyžadovať, aby si bol predplatiteľom služby Google One. Rovnako treba uviesť, že funkcia je dostupnou naprieč 46 krajinami (medzi ktorými k dnešnému dňu Slovensko chýba)nie je presne jasné, ako bude postupovať s jej sprístupňovaním pre ďalších používateľov v dnes nepodporovaných krajinách. A preto sa môže stať, že funkcia k nám príde s miernym oneskorením v porovnaní s inými oblasťami, kde je tento nástroj už dostupný.

Medzičasom nám dovoľ, dať ti do pozornosti nástroj Have I Been Pwnd, pomocou ktorého môžeš rovnako odhaliť, či sa nestal v minulosti obeťou nejakého hackera alebo úniku dát.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre