Google stráca pevnú pôdu pod nohami. EÚ pripravuje Open Web Index ako zbraň proti jeho monopolu
EÚ plánuje verejný webový index, ktorý má obmedziť vplyv Googlu a podporiť menšie vyhľadávače. Open Web Index môže zásadne zmeniť online vyhľadávanie v Európe.
Európska únia sa púšťa do vojny s Googlom. Mnohí užívatelia sa sťažujú, že výsledky Google vyhľadávania sa postupne zhoršujú a spoločnosť všade tlačí generatívnu AI technológiu. Problém je, že Google má príliš dominantné postavenie a pre konkurenciu je takmer nemožné presadiť sa s menšími, no lepšími vyhľadávačmi. EÚ má ale riešenie.
Európska únia plánuje vytvorenie verejného indexu, ktorý by poskytol výhodu začínajúcim vyhľadávačom a zároveň by znížil závislosť EÚ na Googli alebo Bingu, informuje portál Techspot. Momentálne európske organizácie pripravujú spôsoby, ako by mohli takýto verejný index vytvoriť.
Podľa dostupných informácií plánuje Európska únia začiatok pojednávaní pre Open Web Index na začiatok budúceho mesiaca. Open Web Index nie je vyhľadávačom v pravom slova zmysle. Ide skôr o knižnicu, ktorú môžu iné vyhľadávače využiť, aby našli súbory alebo webové stránky. Veľké vyhľadávače sa spoliehajú na svoje indexy a menšie vyhľadávače sú závislé na nich. Gigantické spoločnosti, ako napríklad Google, majú kvôli tomu až prílišnú kontrolu nad globálnym webom.
Spoločnosť Google môže stratiť dominantné postavenie v Európe
Regulátori Európskej únie pravidelne tlačili proti gigantom ako Google alebo Apple, hlavne čo sa týka používania umelej inteligencie. Užívatelia aj na území EÚ už pociťujú, že pravidelne dochádza k zhoršeniu kvality výsledkov vyhľadávaní. Majitelia stránok naopak hovoria, že praktiky Google im zabraňujú opustiť tento ekosystém a AI výsledky len málokedy poskytujú presné informácie.
Jedným z riešení je vybudovanie európskej platformy, ktorá by mohla konkurovať Googlu. Ako sme ale spomenuli na začiatku, nie je to také jednoduché, pretože Google aktívne bráni konkurencii rásť. Open Web Index je idea, ktorá vznikla spoluprácou 14 organizácií. Medzi nimi sa nachádzajú univerzity, data centrá, technologické spoločnosti a CERN. Cieľom tejto spolupráce je vytvorenie robustného a verejne dostupného webového indexu.
Neprehliadni
Open Web Index by mohli využiť menšie ale aj stredné spoločnosti na vybudovanie vlastných vyhľadávačov alebo veľkých jazykových modelov. Open Web Index by mohli využiť aj spôsobmi, ktoré by nekradli užívateľské dáta na reklamné účely. Rovnako Open Web Index bude pracovať v súlade s európskymi hodnotami, kultúrami a reguláciami.
Odborníci veria, že veľké jazykové modely z Európy by mohli priniesť spoľahlivejšie výsledky v iných jazykoch ako angličtine. Prvý verejný test Open Web Indexu má prebehnúť 6. júna. Účastníci testu dostanú prístup k približne jednému petabajtu obsahu. Kompletný Open Web Index má obsahovať približne 5 petabajtov dát, pričom v budúcnosti sa plánuje rozšíriť na 10 petabajtov.
Google má v Európskej únii problémy
Ešte v marci sa objavili správy o tom, ako sa spoločnosť Google dostala do problémov s Európskou úniou. Tie ale neboli jediné, spoločnosť sa ocitá “v kaši” na pravidelnej báze. Európska komisia zverejnila v marci predbežné zistenia, podľa ktorých Alphabet porušil pravidlá zákona o digitálnych trhoch (DMA). Závery EK sa dotýkajú dvoch hlavných služieb spoločnosti, vyhľadávača Google a obchodu Google Play pre OS Android.
Podľa EK Alphabet uprednostňuje svoje vlastné služby vo výsledkoch vyhľadávania Google. To znamená, že napríklad pri hľadaní dopravy, športových výsledkov a podobne, sú služby Google zvýhodnené na úkor konkurencie. Komisia tvrdí, že ide o porušenie princípu spravodlivého zaobchádzania.
Skvelým príkladom sú výsledky vyhľadávania počasie, kedy Google na vrchu zobrazí ním preferovanú službu na úkor ostatných webových stránok. Pod drobnohľad komisárov sa dostal aj obchod Google Play. Európska komisia kritizuje, že vývojári aplikácií nemajú možnosť informovať zákazníkov o lacnejších alternatívach mimo platformy Google – podobne ako Apple. Viac sa o týchto problémoch môžeš dozvedieť v našom článku.
Komentáre