BezpečnosťSpravodajstvo

Google špehoval ľudí bez ich vedomia. Tvrdí to právna kancelária, ktorá ich ženie pred súd

Arizonská kancelária ženie Google pred súd. Technologický gigant mal sledovať polohu používateľov bez ich vedomia

Arizonská právna kancelária General Mark Brnovich podala žiadosť na súd, v ktorej obviňuje spoločnosť Google zo špehovania bez toho, aby boli o tom používatelia informovaní. Na tému upozorňuje portál washingtonpost.com.

Sledovali polohu ľudí bez ich vedomia. Tvrdí to právna kancelária

Právna kancelária hovorí, že Google sledoval polohu používateľov na pozadí smartfónov cez rôzne služby, ako je napríklad počasie pre webové vyhľadávanie alebo webový vyhľadávač, či internetový prehliadač Chrome, a to aj v prípadoch, keď si používatelia vypli sledovanie polohy v rámci nastavení aplikácie. K reálnemu vypnutiu aktívneho sledovania malo dôjsť len v prípadoch, kedy používatelia išli hlboko do nastavení smartfónu, kde obmedzili možnosť sledovania polohy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dnes sme podali na spoločnosť Google žalobu proti spotrebiteľským podvodom za klamlivé a nečestné praktiky používané na získanie údajov o polohe používateľov, ktoré spoločnosť Google potom využíva pre svoje lukratívne reklamné aktivity.“ Píše Mark Brnovich v statuse nižšie.

Spoločnosť Google sa v podobnej situácii už ocitla veľakrát v minulosti, v dôsledku čoho zjednodušila možnosti spravovania zbieraných údajov vrátane pridania možností ich automatického mazania. Druhým dychom však treba dodať, že pre mnohých menej zručných používateľov zostávajú aktuálne nastavenia a možnosti správy súkromia aj naďalej vcelku mätúce.

Aké dáta o nás Google zbiera a ako ich používa? Pozrite sa, ako Vás má Google prečítaných

Pre portál TheVerge, ktorý tiež upozorňuje na žalobu, sa spoločnosť Google vyjadrila slovami:

„Zdá sa, že prokurátor a advokáti v oblasti kontingenčných poplatkov, ktorí podali tento súdny spor, nesprávne charakterizovali naše služby. Do našich produktov sme vždy zabudovali funkcie na ochranu osobných údajov a zároveň sme poskytli bohaté možnosti kontroly údajov o polohe. Veríme, že sa nám tento spor podarí urovnať,.. “ uviedol hovorca spoločnosti Google vo vyhlásení pre The Verge

Brnovich sa pre portál Washingtonpost ďalej vyjadril, že ho hnevajú spoločnosti a ľudia s veľa peniazmi, ktorí si myslia, že stoja nad zákonom. Ďalej dodal, že touto cestou chce spoločnosti Google povedať, že v štáte Arizona došlo k porušeniu zákona.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close