APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google si posvieti na aplikácie, s ktorými sme dlhšiu dobu nepracovali. Obmedzí im možnosť špehovať nás. Pozrite sa, ako!

Obchod Play má nové pravidlá pre aplikácie. Ak nejakú z nich dlhšie nepoužijete, tak jej odoberie všetky povolenia, ktorými disponuje.

Neustále zvyšujúce sa nároky na bezpečnosť vyústili k pomerne radikálnemu kroku zo strany Google. Ten si poriadne posvietil na povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám a rozhodol sa ich kompletne prekopať. Na informáciu upozornil web androidphoria.com.

Zrušenie povolení nepoužívaných aplikácií

Pri prvotnom spustení aplikácie jej povoľujeme prístup k rôznym veciam, ako napríklad k fotoaparátu alebo úložisku. Každú jednu vec musíme odsúhlasiť zvlášť, no aj napriek tomu to väčšina z nás nečíta a iba rýchlo klikne na potvrdzujúce tlačidlo. V smartfóne ale zväčša máme veľmi veľa aplikácií a nie každú z nich používame na dennej báze. Niektoré z nich sme možno nepoužili týždne, či mesiace. A práve na tieto aplikácie si Google posvieti.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Po novom Google zmaže povolenia tým aplikáciám, ktoré sme neotvorili aspoň raz za posledné tri mesiace. Ak aplikáciu spustíme po tomto časovom úseku, budeme jej musieť nanovo udeliť povolenia. Google sa týmto spôsobom snaží zvýšiť bezpečnosť zariadení používateľov. Ak sa totiž v týchto aplikáciách neskôr nájde škodlivý kód, tak môžu na pozadí zariadenia robiť čokoľvek bez vedomia používateľa. Aplikácia môže byť dokonca aj stiahnutá z Obchodu Play, no to nezabráni jej podvodným činnostiam v telefóne.

Ak sa k tomu pridá fakt, že používateľ na danú aplikáciu aj zabudol a nevyužíva ju, tak má útočník prakticky bezstarostný prístup k dátam obete. Táto novinka od Googlu má ale zo začiatku aj isté trhliny. Ide napríklad o aplikácie, ktoré bežia na pozadí, ako napríklad rôzne témy klávesníc. Tie bežia v smartfóne neustále, no nespúšťame ich kliknutím na ikonu aplikácie.

Vypnutie pre konkrétne aplikácie zatiaľ nedostupné

Nateraz na túto situáciu okrem pravidelného otváranie aplikácie nie je riešenie, no v iných krajinách ako napríklad v Španielsku je možné túto možnosť odstránenia povolení možné vypnúť pre konkrétnu aplikáciu. Určite vám ale do budúcnosti neodporúčame túto funkcionalitu vypnúť pre všetky aplikácie. Pri tom kvante aplikácií je takmer nemožné mať o nich kompletný prehľad a človek nikdy nevie, aká aplikácia môže byť škodlivá.

Zoznam aplikácií, ktorým Google zmazal povolenia, si viete pozrieť v Obchode Play. Kliknite na svoju profilovú fotku a vyberte možnosť Play Protect. Následne kliknite na ozubené koliesko v pravom hornom rohu.

play protect nastavenia
Zdroj: vosveteit.sk

Potom už iba vyberte možnosť Povolenia pre nepoužívané aplikácie. To vám zobrazí zoznam všetkých aplikácií, ktoré ste neotvorili posledné tri mesiace a povolenia im boli zmazané.

play protect zoznam odobraných povolení
Zdroj: vosveteit.skň

Uvítate túto novinku? My teda určite áno.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close