Google si číta, čo v aplikácii Dokumenty vytvoríte: Takto funguje ich systém na ochranu pred nežiadúcim obsahom

Spoločnosť Google má niekoľko pravidiel, na základe ktorých hodnotí obsah, ktorý vytvoríte.

Google si číta všetko, čo vytvoríte
Zdroj: Google Docs, koláž: Vosveteit.sk

Určite už viete, že sociálne siete majú svoju umelú inteligenciu, ktorá sleduje, čo robíte a na základe toho vám ponúka ďalšie relevantné príspevky. Vedeli ste ale o tom, že aj Google dokumenty majú podobný systém? V tomto prípade si aplikácia Google Docs môže čítať, čo do nej napíšete, píše portál MakeUseOf.

Znie to znepokojivo, ale tieto praktiky spoločnosť Google zaviedla hlavne preto, aby zabránila šíreniu škodlivého obsahu. Spoločnosť Google má svoje zásady, ktoré ak porušíte, môžete čeliť problémom. Tieto zásady sú zavedené hlavne preto, aby sa zabránilo šíreniu škodlivého obsahu a dezinformácií. Pravidlá spoločnosti Google spomínajú 20 druhov škodlivej aktivity. Medzi ne sa ráta napríklad Spam, alebo šírenie zavádzajúceho obsahu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň však spoločnosť Google sleduje aj ochranu vlastníckych práv. Spoločnosť tieto pravidlá aplikuje na svoje aplikácie, ktoré môžete používať bezplatne online. Týmito aplikáciami sú už spomenutý Google Docs, ale aj aplikácie Sheets, Drive, Forms, Sites a Slides. Umelá inteligencia automaticky skenuje obsah, ktorý na týchto aplikáciách vytvoríte.

Umelá inteligencia je s najväčšou pravdepodobnosťou druh šifrovaného programu, ktorý sa stará o to, aby sa váš obsah nedostal do rúk niekomu inému. Napriek tomu číta všetko, čo napíšete a automaticky označuje nevhodný obsah. Ak porušíte podmienky, prichádza určitá forma penalizácie. Môže to byť buď obmedzený prístup k aplikáciám, alebo odstránenie obsahu. Najhorším trestom je trvalý zákaz využívania aplikácií.

Existujú ale výnimky. Google poskytuje určitú formu „ochrany“ pred systémom, ak tvoríte umelecký, dokumentárny, vzdelávací, alebo vedecký obsah. Lenže ako tento systém funguje?

Automatické označovanie nežiadúceho obsahu

Ak napríklad vytvárate reklamu, Google označí váš súbor ako spam. V tomto prípade nie je vôbec potrebné, aby súbor niekto nahlásil, pretože umelá inteligencia ho vie rozpoznať sama. Ak dôjde k porušeniu podmienok Googlu, súbor nebude možné ďalej zdieľať, poslať e-mailom, alebo kopírovať obsah súboru. Môžete si ale stiahnuť jeho offline kópiu.

Ak by sa vám podarilo súbor rozposlať ešte predtým, než k nemu Google zabráni prístup, linky nebudú po označení funkčné. Súbor označený ako škodlivý, bude vymazaný aj potom, ak ho niekto z recipientov stiahne a nahrá do systému nanovo.

Samozrejme, viete sa brániť proti všetkému, čo bolo popísané vyššie. Ak bol váš súbor označený ako porušujúci podmienky Googlu, môžete požiadať o recenziu súboru. V tomto prípade sa ale radí ešte raz a dôkladne skontrolovať obsah dokumentu. Môže sa stať, že vás systém označil neprávom, ale môže sa stať aj to, že časť vášho súboru skutočne nespĺňa požiadavky bezpečného obsahu. V tom prípade stačí časť dokumentu upraviť a následne požiadať o recenziu.

V prípade, že o recenziu požiadate, váš súbor sa dostane do rúk pracovníkovi spoločnosti. Ten si súbor prezrie a môže ho buď povoliť, alebo definitívne zamietnuť.

Google Docs môže byť naozaj užitočný nástroj, no teraz už viete, že obsah na internete nie je nikdy úplne súkromný. Ak pracujete na dôležitej práci, alebo osobnom projekte, vždy je lepšie využívať offline textové editory.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre