BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Google radí, ako si zabezpečiť Chrome, aby sme eliminovali riziká, ktoré nám hrozia na internete. Robíte toto aj vy?

Google dáva do pozornosti viacero nastavení prehliadača Chrome, vďaka ktorému môžeme zostať počas prehliadania internetu v bezpečí.

Online svet sa stáva čoraz nebezpečnejším, preto je dôležité chrániť svoje súkromie a bezpečnosť. Google Chrome ponúka množstvo funkcií pre ochranu vašich dát, od built-in funkcií ako Google Password Manager, ktorý uľahčuje prihlasovanie a chráni vaše heslá, až po jednoducho prístupné nastavenia súkromia a bezpečnosti. Aj keď mnohé z týchto funkcií sú už dobre známe, Chrome obsahuje aj mnoho ďalších, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Google preto vo svojom blogu dáva do pozornosti niekoľko bezpečnostných typov pre Google Chrome, ako sa môžete chrániť pred nástrahami na internete.

Potrebujete pomocnú ruku? Prejdite si „Sprievodcu ochranou osobných údajov“

Google dáva ako prvé do pozornosti „Sprievodcu ochranou osobných údajov“. Ide o sprievodca kľúčovými nastaveniami ochrany osobných údajov a bezpečnosti v prehliadači Chrome, ktorý vás prevedie nastaveniami ochrany osobných údajov. Napríklad vám ukáže, ako sa môže chrániť pred nebezpečnými stránkami, rozšíreniami či škodlivým softvérom. Na fotografiách nižšie si ukážeme, ako a kde nájdete Sprievodcu ochrany osobných údajov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otvoríme si novú kartu v Chrome prehliadači a v pravom hornom rohu klikneme na možnosť tri bodky a ďalej už len na možnosť „Nastavenia“.

Tri bodky a nastavenia google
Zdroj: Vosveteit.sk

V ponuke menu si nájdeme po ľavej strane možnosť „Ochrana súkromia a zabezpečenie“, kde následne zvolíme možnosť „Sprievodca ochranou súkromia“.

Sprievodca ochranou sukromia 1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne uvidíte viacero tipov na nastavenia, ktoré Chrome odporúča, aby ste im venovali pozornosť a zostali ste v bezpečí.

Aktívna kontrola bezpečnosti

Prevencia je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam. Platí to aj v prípade bezpečného prehliadania internetu. A preto Google odporúča, aby ste využívali kontrolu bezpečnosti Chrome na svojich počítačoch a mobilných zariadeniach. Pomocou tejto funkcie môžete napríklad odhaliť, ak sa sa pri nejakom úniku dát z rôznych služieb, dostali na verejnosť aj vaše prihlasovacie údaje. Prípadne, vás Google dokáže upozorniť na to, že máte v prehliadači nainštalované nebezpečné rozšírenie.

Postup, ako sa dostať k tomuto nástroju, je veľmi podobný ako u prechádzajúcej funkcii s tým ale, že tentokrát otvoríme kartu „Bezpečnosť“, ktorá sa nachádza trochu nižšie.

Následne si už len vyberiete úroveň ochrany, akú si chcete aktivovať.

Výber Bezpečnosti Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Vymažte si údaje prehliadania internetu

Možno ste to nevedeli, ale Chrome ponúka aj možnosť vymazania údajov z prehliadania internetu. Ide napríklad o údaje, ako sú história navštívených stránok, cookie, vyrovnávaciu pamäť a podobne. Tieto údaje môžete odstrániť za určitý časový úsek alebo úplne. Všetky tieto dáta nájdete v sekcii Ochrana súkromia a zabezpečenia, kde je k dispozícii možnosť „Vymazať dáta prehliadania“.

Možnosť vymazanie dát prehliadania Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako kliknete na možnosť odstránenia dát, tak sa vás Chrome opýta, za aký dlhy čas chcete odstrániť dáta, a ktoré dáta chcete vymazať. Môže ísť napríklad o dáta histórie navštívených stránok za posledných 24 hodín alebo týždňa a podobne.

Možnosť vymazanie dat a ktore vymazať
Zdroj: Vosveteit.sk

Uzamknite svoju prácu v režime Inkognito keď opúšťate Chrome

Môžete si zapnúť funkciu ktorá bude požadovať overenie biometrickými údajmi, keď obnovíte reláciu Inkognito, ktorá bola prerušená. Táto možnosť je k dispozícii pre všetkých používateľov Chrome na iOS a momentálne sa rozširuje pre používateľov Android.

Stačí prejsť do nastavení Chrome → Ochrana osobných údajov a bezpečnosť → ZAPNÚŤ „Zamknúť karty Inkognito po zatvorení Chrome.“

Treba ale podotknúť, že ide o novú funkciu, ktorá Google začal distribuovať v týchto dňoch, a preto ju nemusíte mať ešte dostupnú.

Použite Správcu hesiel Google v systéme iOS, Android a stolnom počítači

Silné a jedinečné heslá sú kľúčom k zabezpečeniu vašich informácií online. Preto „Správca hesiel od spoločnosti Google“ vám môže pomôcť vytvoriť, zapamätať si a automaticky vyplniť heslá na vašom počítači alebo telefóne. Je priamo integrovaný do prehliadača Chrome a ak synchronizujete vaše heslá cez Google účet, môžete používať vaše uložené heslá v Chrome na vašom telefóne a laptope, a tiež v aplikáciách pre Android a iOS. Viac o „Správcovi hesiel od spoločnosti Google“ sa dočítate na tomto odkaze.

Dúfame že sa vás našich pár tipov ako na väčšiu bezpečnosť v prehliadači Chrome páčilo. Ako sa chránite vy? Dajte nám vedieť dole v komentároch alebo na našich sociálnych sieťach“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close