Google prezrádza, na základe čoho generujú Google Mapy odporúčané trasy a odhady času, ktoré strávime šoférovaním

Ide o vcelku zložité algoritmy

Google Mapy_dopravna situacia
Zdroj: Vosveteit.sk, Pixabay.com (quinntheislander)

Jedna z funkcií, ktorá je v navigačných mapách využívaná najčastejšie, je samotná odporúčaná trasa  jazdy vrátane času. V súčasnosti navigačné mapy dokážu v priebehu niekoľkých sekúnd vygenerovať odporúčanú trasu  jazdy z bodu A do bodu B spolu s niekoľkými ďalšími alternatívami vrátane orientačného času prepravy.

Je samozrejme, že aplikácia a chytré algoritmy, ktoré sa starajú o výpočet času a najvhodnejšej trasy, nedokážu odhadnúť všetky premenné, ako napríklad to, či sa niekde zastavíte alebo nie, avšak na druhej strane sú schopné robiť odhady v reálnom čase aj počas cesty a upravovať tak čas, prípadne samotnú trasu. Do úvahy berú množstvo faktorov, pričom ich úspešnosť je veľmi vysokou. Podľa dát spoločnosti Google, až 97% odhadov aplikácie Waze, resp. Google Mapy sú presnými.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Denne sa s Mapami Google prejde viac ako 1 miliarda kilometrov vo viac ako 220 krajinách a teritóriách po celom svete. Keď naskočíte do auta alebo na motorku a začnete navigovať, okamžite sa zobrazí niekoľko vecí: ktorou cestou sa máte vydať, či je po vašej trase hustá alebo slabá premávka, odhadovaný čas cesty a odhadovaný čas príchodu (ETA)…“ píše sa v blogu spoločnosti Google.

Čo sa však deje pod „kapotou“ aplikácie a na základe čoho nám je schopná poskytnúť tak presné výsledky? Tak na túto otázku odpovedá najnovší blog spoločnosti Google, v ktorom vysvetľuje, ako funguje aplikácia Google Mapy.

Ako fungujú  Google Mapy?

Google vo svojom blogu vysvetľuje, že keď nasadneme do auta, tak využíva na vytvorenie odhadov množstvo faktorov na to, aby odhadol potrebný čas a vhodnú trasu na to, aby sme sa dostali z bodu A do bodu B. Za týmto účelom zbiera množstvo dát, ktoré majú vplyv na výsledok. Ide prevažne o lokálne dáta, pri ktorých sleduje históriu minulých jázd, na základe ktorých sa pozerá približne o 10 až 50 minút dopredu. Tieto dáta následne spoločnosť kombinuje s „živými dátami“. Ide napríklad o nahlásené dopravné nehody.

„Mapy Google analyzujú historické vzorce premávky na cestách za účelom predpovedania toho, ako bude doprava v blízkej budúcnosti vyzerať. Napríklad jeden vzor môže ukazovať, že po diaľnici 280 v severnej Kalifornii zvyčajne jazdia vozidlá rýchlosťou 65 míľ za hodinu medzi 6. až 7. hodinou rannou, ale neskoro popoludní iba rýchlosťou 15 až 20 míľ za hodinu. Potom kombinujeme túto databázu historických prevádzkových vzorov s živými dopravnými podmienkami pomocou strojového učenia na generovanie predpovedí na základe obidvoch súborov údajov.“

Google ďalej dodáva, že za týmto účelom využíva algoritmy spoločnosti DeepMind. Ide o výskumné laboratórium materskej spoločnosti Alphabet, ktoré sa zaoberá umelou inteligenciou.

Všetko je to len  „matematika“

Google ďalej vysvetľuje, že kľúčovú úlohu zohrávajú aj algoritmy, ktoré vyberajú trasu, po ktorej Vám aplikácia odporúča cestovať. Tie vyberá na základe prediktívnych modelov správania sa premávky. 

„Pozeráme sa tiež na množstvo ďalších faktorov, napríklad na kvalitu cesty. Je cesta dláždená alebo nespevnená alebo je pokrytá štrkom, špinou alebo blatom? Po takýchto prvkoch môže byť jazda po ceste komplikovaná. Pozeráme sa tiež na veľkosť a priamosť cesty – jazda po diaľnici je často efektívnejšia ako cesta po menšej ceste s viacerými zastávkami.“

Google ďalej hovorí, že pre určenie vhodnej trasy používa ďalšie dva zdroje dát. Ide o dáta od miestnych autorít, teda napríklad rôznych kartografických úradov, a od samotných ľudí, ktorí ponúkajú živé dáta (ide napríklad o nehody, aktuálne špecifické podmienky – dážď, zosuvy pôdy, kolóny,..).

Následne tieto všetky dáta spoločnosť dáva dokopy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre