SpravodajstvoVeda a výskum

Google pracuje na slúchadlách, ktoré sú schopné „čítať“ aktivitu mozgu

NextSense je projekt, ktorý aspoň nateraz netlačí na komerčné využitie. Mohol by ale zmeniť spôsob, akým monitorujeme naše zdravie.

NextSense je projekt ktorý vznikol ako odnož spoločnosti Google a ponúkne nový spôsob, ako monitorovať mozgovú aktivitu človeka. Hoci je tento projekt ešte v plienkach a nesnaží sa aspoň nateraz raziť cestu komerčného využívania, ponúka nám pohľad na menej invazívnu alternatívu zariadení, akým je aj Muskov Neuralink.

Je to pár slúchadiel, ktoré zaznamenávajú elektrické signály mozgu a pomáhajú vedcom študovať spánok a neurologický stav mozgu. Vďaka NextSense by mohli výskumníci študovať jeden z najkomplexnejších orgánov ľudského tela oveľa jednoduchšie. Konečným cieľom je vytvoriť jednoduchšiu a pohodlnejšiu verziu elektroencefalogramu, ktorý si tradične vyžaduje umiestnenie elektród na skalp pacienta, píše Futurism.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V tomto smere sa snaží NextSense ponúknuť revolučnú alternatívu pre pacientov, ktorí trpia záchvatmi. Keďže ide o neinvazívnu metódu monitorovania, nosenie slúchadiel je pohodlné a lekárom umožní nielen študovať, čo sa v mozgu deje, ale aj predpovedať budúce záchvaty.

„Vieme o krvnom tlaku, cholesterole a respiračnom systéme, no tieto oblasti neanalyzujeme systematicky,“ vyjadril sa Allan Levey, vedúci centra pre mozgové zdravie, ktorý pomáha zariadenie testovať.

Umiestniť elektródy schopné zaznamenať výraznú časť mozgovej aktivity, do tak malého zariadenia je mimoriadne náročná úloha. Ďalšou výzvou bolo interpretovať množstvo signálov, ktoré z mozgu vychádzajú. Vedci boli spočiatku skeptickí, čo sa zariadenia týka. Tvrdili, že existuje príliš veľa rušivých prvkov, ktoré by dokázali EEG senzor pomýliť. Ruchy z prostredia, pohyb tela a k tomu aj množstvo iných ruchov. Podľa ich slov by toto zariadenie nemalo fungovať, no „signály sa nejakým zázrakom objavujú“.

Aktívne monitorovanie nášho mozgu

Za konceptom sa ale ukrývajú roky testov. Počas nich sa zistilo, že slúchadlá NextSense dokážu efektívne zaznamenať signály prezrádzajúce blížiaci sa záchvat. NextSense vznikol pod spoločnosťou Google a už niekoľko rokov sa pokúša študovať zdravie nášho mozgu. Pomôcť zlepšiť spánok, alebo pomáhať pacientom s epilepsiou je len začiatok. V budúcnosti vedci dúfajú, že slúchadlá NextSense pomôžu pacientom z rôznymi mozgovými poruchami.

Myšlienka NextSense vychádza z trendu, kedy si ľudia začali monitorovať svoj vlastný zdravotný stav a nespoliehali sa len na občasné návštevy u lekára. Dnes máme zariadenia, ktoré dokážu spoľahlivo monitorovať tep, alebo obsah kyslíku v našej krvi. Ak by sa spoločnosti NextSense podarilo vytvoriť funkčný model elektroencefalogramu, ktorý by mal dizajn slúchadiel, ľudia by si mohli kontrolovať aj zdravie svojho mozgu.

To je ale len začiatok. S miliónmi užívateľov by zdravotníctvo mohlo získať obrovské množstvo dát, vďaka ktorým by dokázali odhaliť záhady nášho mozgu. Tím za NextSense však do budúcna plánuj zo svojich slúchadiel spraviť viacúčelové zariadenie. Chcú, aby NexSense dokázal prehrávať hudbu, hovory, ale aj zosilniť zvuky ako načúvací prístroj.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close