Google potichu zaviedol funkciu, ktorá zamotá hlavu polícii (a nielen im). Tvoj Android už len tak ľahko neprečítajú
Spoločnosť Google implementuje do Android zariadení funkciu, ktorú dostal v minulosti iOS.
Spoločnosť Google vydáva na operačných systémoch Android novú funkciu, ktorú nie až tak dávno potichu vydal Apple pre svoj operačný systém iOS. Na prvý pohľad je to funkcia, ktorá sa zdá byť zbytočná a pre niekoho možno aj otravná. Má však svoj skrytý význam, ktorý oceníš, ak sa dostaneš do ťažkej situácie.
Tou funkciou je automatický reštart smartfónu v prípade, ak si s ním nerobil nič dlhšiu dobu, informuje Bleeping Computer. V prípade Google a funkcie pre Android sa zariadenie reštartuje, ak ho neodomkneš 3 dni po sebe. Lenže na čo je to dobré? Určite vieš, že po reštarte smartfónu sa musíš prvýkrát prihlásiť PIN kódom alebo vzorom, nie tvárou alebo odtlačkom prsta. Na pozadí sa však deje toho omnoho viac. Prvým odomknutím smartfónu po reštarte sa totiž generuje šifrovací kľúč, ktorý ti otvorí prístup k tvojim dátam.
Nútený reštart má dôležitú úlohu
Lenže čo to znamená v praxi? Android zariadenia sa po reštarte alebo pri zapnutí nachádzajú v stave BFU (Before First Unlock – Pred prvým odomknutím). Ako sme naznačovali vyššie, v tomto stave je väčšina tvojich dát zašifrovaná a nedá sa ku nim dostať forenznými metódami.
Keď ti niekto ukradne mobil, alebo je zadržaný v rámci policajného vyšetrovania, spravidla sa nachádza v štádiu po prvom odomknutí. V praxi to znamená, že polícia alebo zločinec z neho vie vydolovať dáta, ak by naozaj chcel. Častokrát sa ale stáva, hlavne v procese policajnej práce, že je telefón podozrivého odložený a vyšetrovatelia sa ku nemu vrátia až o pár dní, keď majú na to čas. Rovnako sa môže stať, že zlodej ukradne smartfón, no prvých pár dní s ním nerobí nič.
Ako sme už spomenuli, agresívny reštart, ktorý vráti smartfón do stavu pred prvým odomknutím, potichu implementoval aj iOS a táto funkcia existuje aj v operačnom systéme GrapheneOS. Tentokrát prichádza do Androidu, no Google sa rozhodol zvoliť “štedrý” časový limit reštartu na 72 hodín, resp. 3 dni. Napríklad GrapheneOS sa automaticky reštartuje po 18 hodinách.
Neprehliadni
V prípade vyšetrovania sa môže stať, že ti polícia skonfiškuje mobil. Ten sa vo väčšine prípadov už nachádza po prvom odomknutí, čo znamená, že by vedeli z neho získať údaje, ak by chceli. Po automatickom reštarte sa však tieto dáta zašifrujú a vyšetrovateľom budú zbytočné, ak im samozrejme nedáš prístup k zariadeniu ty sám. Nestane sa teda, že by bez tvojho vedomia získali prístup do tvojho súkromia. Rovnako to platí aj v prípade zlodeja, ktorý ti smartfón ukradol.
Spoločnosť Google začala túto funkciu postupne uvoľňovať. Užívateľom sa nainštaluje v rámci najnovšieho updatu Google Play služieb v25.14. Zároveň ale upozorňujeme, že spoločnosť Google túto aktualizáciu uvoľňuje postupne. Môže sa stať, že ju ešte nebudeš mať k dispozícii, no nemal by si na ňu čakať dlho. Zariadenie sa ti aktualizuje automaticky.
Google potichu uvoľnil aj ďalšie vylepšenia
Nedávno spoločnosť Google uvoľnila aj aktualizáciu, ktorá priniesla niekoľko malých, no nezanedbateľných vylepšení. Jedným z nich je napríklad aj výdrž batérie. Hoci spoločnosť nepriblížila, o koľko sa výdrž batérie zlepší, každá zmena k lepšiemu je vítaná. Väčšia výdrž batérie je pravdepodobne vďaka lepšej komunikácií medzi aplikáciami, ktoré môžu efektívnejšie pracovať s energiou.
K tomu spoločnosť Google vylepšila aj aplikáciu Peňaženka. Novinky v tejto aplikácii potešia každého, kto má v telefóne nahratých veľa kariet, lístkov, či preukazov. Tým môžeš po novom nastaviť vlastné “prezývky” aby si okamžite vedel, ktorá karta je od čoho. Viac sa o tejto novinke dočítaš v našom článku.
Komentáre