ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google Play ponúkne obdobné štítky ochrany súkromia, ako dnes ponúka App Store. Poznáme podrobnosti!

Google Play ponúkne obdobné štítky, ako dnes už ponúka obchod App Store. Používatelia budú mať však k dispozícii viac informácií.

Štítky ochrany osobných údajov, ktoré zaviedla spoločnosť Apple naprieč obchodom App Store, zamiešali kartami. Vývojári boli prinútení k tomu, aby poskytli viac informácií o tom, ku akým dátam pristupujú. V dôsledku toho vo všeobecnosti si ľudia začali vo väčšej miere uvedomovať, že „zadarmo“, častokrát nie je vskutku zadarmo, ale platíme informáciami o nás samotných.

K podobnému kroku, ako sa uchýlila spoločnosť Apple, sa plánuje uchýliť aj technologický gigant Google. Informoval o tom už v máji tohto roka. Moc detailov v tom čase však technologický gigant neprezradil. To sa však teraz mení. Najnovšie spoločnosť publikovala blog, prostredníctvom ktorého sa dozvedáme viac informácií o nadchádzajúcich zmenách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obchod Google Play bude viac transparentnejší smerom k používateľom

„V spoločnosti Google vieme, že pocit bezpečia online pochádza z používania produktov, ktoré sú v predvolenom nastavení bezpečné, súkromne navrhnuté a poskytujú používateľom kontrolu nad svojimi údajmi. Táto nová sekcia bezpečnosti poskytne vývojárom jednoduchý spôsob, ako predviesť celkovú bezpečnosť svojej aplikácie. Vývojári budú môcť poskytnúť používateľom hlbší prehľad o ich postupoch v oblasti ochrany osobných údajov a zabezpečenia a tiež vysvetliť údaje, ktoré môže aplikácia zhromažďovať a prečo“ píše Google v publikovanom blogu.

Štítky vo obchode Play ponúknu viac informácií, ako tie v App Store. Ich podstata je však stále rovnakou. Google bude v prvom rade od vývojárov žiadať stručný popis, prečo dochádza ku zberu a zhromažďovaniu osobných údajov.

google-play-nove stitiky sukromia_viac informacii ktore data zbieraju
Zdroj: Google

Vývojári rovnako dostanú extra priestor, aby bližšie vysvetlili potrebu týchto údajov. Vývojár bude môcť napríklad otvorene priznať, že sú zbierané za účelom lepšieho cielenia reklamy, alebo bude mať možnosť používateľom vysvetliť, že bez daných údajov, či prístupu k danej časti smartfónu, aplikácia jednoducho nebude fungovať.

Google Play_developri vysvetluju preco zbieraju data_2
Zdroj: Google

Okrem iného obchod Google Play zobrazí aj informáciu, či ku zberu údajov dochádza automaticky, alebo až po nejakom úkone používateľa, napríklad keď sa prihlási do služby.

Vývojári rovnako budú môcť používateľov informovať o tom, ako s ich údajmi zaobchádzajú. Napríklad budú môcť používateľom povedať, že ich dáta, ktoré sú zbieranými, sú následne šifrovanými.

Google Play_developeri mozu povedat ako ochranuju data
Zdroj: Google

Google rovnako hovorí, že že všetci vývojári budú musieť poskytnúť svojim používateľom zásady ochrany osobných údajov. Doteraz sa táto povinnosť vzťahovala iba na aplikácie zhromažďujúce citlivé a osobné informácie.

Rovnako treba dodať, že Google začne tieto nové pravidlá zavádzať postupne a začne už v auguste tohto roka. Vývojári aplikácií budú môcť tieto informácie doplniť prostredníctvom Google Play Console, čo je nástroj pre vývojárov, prostredníctvom ktorého spravujú svoje aplikácie v obchode Google Play. Druhým dychom však treba dodať, že používatelia prvé zmeny uvidia až v prvom kvartáli nasledujúceho roka, kedy bude vynovená sekcia súkromia, sprístupnenou v obchode Play. Rovnako treba dodať, že vývojári budú musieť doplniť požadované informácie najneskôr do apríla 2022.

Google Play_harmonogram zavedenia novych podmienok
Zdroj: Google
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close