Google musí v USA čeliť ďalším žalobám. Problémom je údajné zavádzanie zákazníkov o sledovaní ich polohy

Americký technologický gigant sa v najbližších mesiacoch bude musieť brániť hneď na viacerých "frontoch" v rámci USA.

Google sledovanie aktivity (1)
Zdroj: Google, Vosveteit

Spoločnosť Google má pred sebou ďalšie náročné obdobie, s ktorým sa zrejme tak rýchlo nepopasuje. Na amerického technologického a softvérového giganta sa totižto počas dnešného dňa doslova zosypala kritika zo strany viacerých generálnych prokurátorov v hneď niekoľkých štátoch USA. Ako prvý spustil kritiku generálny prokurátor Washingtonu DC, Karl A. Racin, informuje portál Gizmodo.com.

Žaloby hneď z viacerých kútov USA

Krátko po verejnej kritike o údajnom zavádzaní používateľov o využívaní informácií o ich polohe zo strany spoločnosti Google zareagovali aj ďalší prokurátori. Na stole sa takmer okamžite objavili aj žaloby zo strany spomínaného Washingtonu DC ako aj Texasu. Čoskoro však môže Google očakávať aj žaloby z ďalších kútov USA. Podľa Karla A. Racina budú už čoskoro nasledovať aj žaloby zo štátov Washington a Indiana.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedostatočná kontrola v rukách používateľov a údajné zavádzanie

Produkty spoločnosti Google zrejme využíva veľká väčšina z nás. Mobilné zariadenia aj desktopové zariadenia sú doslova prešpikované softvérom a službami od spoločnosti Google, ktoré pochopiteľne zbierajú o používateľoch najrozličnejšie údaje. Podľa žaloby zo strany viacerých štátov USA spoločnosť Google neposkytuje používateľom dostatočnú kontrolu nad tým, aké údaje chcú zdieľať s jednotlivými službami a samotnou spoločnosťou Google.

„Google vedie spotrebiteľov k presvedčeniu, že spotrebitelia majú kontrolu nad tým, či Google zhromažďuje a uchováva informácie o ich polohe a ako sa tieto informácie používajú,“ píše sa v žalobe zo strany Washingtonu DC. „V skutočnosti spotrebitelia, ktorí používajú produkty Google, nemôžu zabrániť spoločnosti Google zhromažďovať, uchovávať a profitovať z ich polohy.“

Nekalé a klamlivé praktiky

V žalobe sa dokonca spomína aj údajné zavádzanie používateľov a využívanie nekalých a klamlivých praktík. Pomocou nich má spoločnosť získať dokonalý prehľad o každodennom živote používateľov. Zároveň má finančnú motiváciu, aby spoločnosť spotrebiteľom sťažila prípadné zamedzenie sledovania a zdieľania citlivých údajov.

„Prostredníctvom tohto súdneho sporu povedieme spoločnosť Google k zodpovednosti a počas tohto procesu informujeme spotrebiteľov o tom, ako sa ich osobné údaje – najmä citlivé údaje o ich fyzickej polohe – zhromažďujú, uchovávajú a speňažujú. Výsledkom našej kolektívnej akcie je, že spotrebitelia, nie Google, určia, ako sa ich údaje použijú alebo nepoužijú,“ uviedol generálny prokurátor Karl A. Racine.

Ďalší vlečúci sa súdny spor

Cieľom žaloby zo strany viacerých štátov USA je logicky zabránenie spoločnosti Google v takomto konaní. Z pohľadu podaných žalôb sú praktiky spoločnosti Google označené za „klamlivé a nezákonné“. Pochopiteľne, o tom, či sa v skutočnosti jedná o klamlivé praktiky a zavádzanie používateľov rozhodnú až americké súdy. Z podobných súdnych sporov z minulosti je jasné, že takýto spor sa môže natiahnuť až na niekoľko rokov. Aj napriek tomu sa ide však o naozaj horúcu tému, ktorú budeme určite sledovať aj naďalej. Spoločnosť Google sa ku najnovším obvineniam ešte oficiálnou cestou nevyjadrila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre