BezpečnosťSpravodajstvo

GOOGLE: „Len ¼ používateľov si zmenila heslo k účtu, ktoré bolo v potencionálnom riziku hacknutia“

Podľa prieskumu spoločnosti Google len 26% používateľov si zmenilo prihlasovacie údaje k účtom, ktoré sú v potencionálnom riziku hacknutia.

Začiatkom roka spoločnosť Google predstavila nové rozšírenie pre internetový prehliadač Google Chrome, ktoré  kontrolovalo či na stránkach, kde máte vytvorený účet, nedošlo k úniku citlivých dát, vrátane hesiel k účtom používateľov.

„Rozšírenie Kontrola hesiel pomáha opätovne zabezpečiť účty, v ktorých došlo k porušeniu ochrany údajov. Keď pri prihlasovaní zadáte používateľské meno a heslo, ktoré už nie sú bezpečné z dôvodu porušenia ochrany údajov, o ktorom Google vie, dostanete upozornenie. Resetujte svoje heslo. Ak používate rovnaké používateľské meno a heslo pre ďalšie účty, resetujte heslo aj v nich.“

Spoločnosť Google vytvorila toto rozšírenie v  spolupráci so Standfordskou univerzitou.  Funguje na veľmi jednoduchom princípe, prehľadáva známe databázy s únikmi užívateľských mien a hesiel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Rozšírenie Kontrola hesiel
Zdroj: Google

Spoločnosť Google informuje, že približne z 21-miliónov preverení, ktoré prebehli automaticky na základe rozšírenia, tak že až 316 000 účtov bolo po preverení označených ako v potencionálnom ohrození . Zaujímavosťou je, že rozloženie ohrozených účtov je rozdielne naprieč jednotlivými odvetviami.

unik hesiel pouzivatel podla odvetvia
Zdroj: Google

Ľudia sa stavajú k  potencionálnemu ohrozeniu ľahostajne

Správa zverejnená spoločnosťou Google zároveň upozorňuje na to, že len 26% používateľov, ktorých používateľské účty boli označené ako v  potencionálnom riziku, si zmenilo heslo. Zároveň z týchto 26% používateľov si zvolilo dostatočne silné heslo len 60% (pozn. redakcie: za bezpečné heslo sa považuje také, na ktoré odhalenie potrebujete viac ako 100-miliónov pokusov).

sila heslo podla vyskumu google
Zdroj: Google, heslá zeleným v 3. a v 4. stĺpci sú považované za bezpečné)
Unknown app
Unknown app
Developer: Unknown
Price: Free
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close