SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Google Gemini je nový AI model: Ide o prvú umelú inteligenciu, ktorá prekonala aj ľudí

Nový model Gemini prekonal takmer vo všetkých testoch GPT-4 a zároveň je prvým AI modelom, ktorý prekonal človeka.

Spoločnosť Google verí, že umelá inteligencia má potenciál zmeniť ľudstvo ešte viac, ako našu spoločnosť transformoval internet alebo smartfóny.  

Umelá inteligencia podľa spoločnosti prinesie zmeny v dvoch základných sférach. Prvou je, že umelá inteligencia prinesie zásadné zmeny v každodennom živote bežných ľudí. Zároveň však prinesie aj zmeny, ktoré transformujú spoločnosť ako takú. Inovácie spôsobené umelou inteligenciou sa dotknú ekonomiky, vzdelávania, produktivity a kreativity v škále, akú sme doteraz ešte nevideli.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Google začala cestu k umelej inteligencii pred ôsmimi rokmi ako prvá AI spoločnosť. Dnes pozoruje, ako progres tejto technológie napreduje rapídnym tempom. Milióny ľudí dnes denne využívajú schopnosti generatívnej umelej inteligencie a oproti minulému roku sa jej možnosti výrazne rozšírili.  

Google predstavil umelú inteligenciu Gemini

Spoločnosť Google preto predstavuje umelú inteligenciu Gemini, ktorá je najschopnejším a najvšeobecnejším modelom, aký spoločnosť doteraz vytvorila. Všeobecnosť v tomto prípade znamená, že umelá inteligencia Gemini dokáže bez problémov pochopiť a pracovať naraz s rôznymi druhmi informácií, od textu, cez zvuk, video, fotografie až po programátorský kód.  

AI sa momentálne nachádza vo verzii 1.0 a prichádza v troch rôznych veľkostiach. Gemini Ultra je najväčší a najschopnejší AI model, ktorý je ideálny na spracovanie mimoriadne komplexných úloh. Gemini Pro je stredne veľký model, ktorý si poradí s najširším spektrom rôznych úloh a Gemini Nano je najefektívnejší model, ktorý si poradí s úlohami v rámci konkrétneho zariadenia.  

Výskumníci z Google testovali umelú inteligenciu Gemini v rámci 32 špičkových testov, ktoré sa využívajú pri akademickom výskume umelej inteligencie a jej schopností. Model Gemini Ultra exceloval v 30 testoch, v porovnaní s GPT-4, momentálne najvyspelejším jazykovým modelom na trhu. Pri teste MMLU, ktorý testuje vedomosti a schopnosť umelej inteligencie vyriešiť problémy v odboroch matematiky, fyziky, histórie, zdravotníctva a ďalších vedných odboroch, dosiahol model Gemini Ultra skóre 90%. Tým sa stal prvým AI modelom, ktorý prekonal človeka v rámci testu MMLU. 

Umelá inteligencia bola už od základov trénovaná v rôznych smeroch

Väčšina multimodálnych modelov vzniká tak, že výskumníci natrénujú časti umelej inteligencie na rôzne úlohy a následne spoja tieto časti do jedného modelu. Tieto modely sú dobré vo vykonávaní určitých úloh, napríklad opisovaní obrazov, no nedarí sa im v komplexnejšom uvažovaní.  

Model Gemini je prirodzene multimodálnym modelom. Znamená to, že výskumníci ho už od začiatku trénovali na odlišných modalitách a následne ho doladili ďalšími dátami, aby ešte viac zlepšili jeho efektivitu. V praxi to znamená, že Gemini dokáže rozmýšľať nad viacerými druhmi príkazov už od začiatku. Dokáže si tak poradiť aj s mimoriadne komplexnými písanými alebo vizuálnymi informáciami.  

Nové poznatky získava Gemini čítaním stoviek tisícov dokumentov. Následne filtruje dôležité informácie a pokúša sa ich pochopiť. Tým dokáže prispieť k novým objavom od vedných odborov až po financie.  

Spoločnosť Google prináša model Gemini na verejnosť už dnes. Napríklad Google Bard bude používať verziu Gemini Pro, ktorá zlepší schopnosť uvažovania a porozumenia umelej inteligencie. Ide o najväčšiu aktualizáciu pre umelú inteligenciu Bard, akú Google doteraz prinieslo. Model Gemini Pro je zatiaľ dostupný v angličtine pre viac ako 170 svetových krajín.  

Umelú inteligenciu Gemini dostanú aj smartfóny Pixel. Model Pixel 8 Pro je prvým smartfónom navrhnutým na spustenie umelej inteligencie Gemini Nano. Užívateľom pomôže napríklad cez funkciu zhrnúť, ktorú nájdu v aplikácií záznamník. Postupne sa Gemini dostane aj do Google vyhľadávania, kde pomôže užívateľom dostať sa rýchlejšie k informáciám, ktoré potrebujú. Budúci rok spoločnosť Google vydá aj umelú inteligenciu Bard Advanced, ktorá využije najvýkonnejší model Gemini Ultra.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close