Google drží svoje slovo. Android 12 ponúkne možnosť inštalácie aplikácií z iných obchodov, ako je Google Play

Dokumentácia k Androidu 12 odhaľuje nové podrobnosti okolo možnosti inštalácie aplikácií z iných zdrojov, ako je obchod Google Play.

Android_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Späť ešte v septembri minulého roka, Google oznámil že spolu s príchodom Androidu 12 prídu aj zmeny v oblasti inštalácie aplikácií a hier z iných zdrojov, ako je Google Play. Konkrétne spoločnosť hovorila o tom, že zjednoduší proces inštalácie softwaru z iných alternatívnych obchodov. Tento krok prišiel krátko potom, ako Epic Games urobil veľký tlak na konkurenčný obchod App Store v súvislosti s nemožnosťou inštalácie aplikácií z iných obchodov, ako je obchod spoločnosti Apple.

Google počas konferencie Google I/O 2021 hoci nezdieľalo mnoho informácií o tejto novinke, tak portál xda-developers.com najnovšie prináša správy s odvolaním sa na dokumentáciu k Androidu 12, ktorý bol niekoľko dní dozadu sprístupnený pre vývojárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dokumentácie Androidu 12 odhaľuje nové podrobnosti

Portál konkrétne poukazuje na aktualizáciu triedy „PackageInstaller.SessionParams“ v systéme Android, ktorá prináša novú metódu, ktorá hovorí o potrebe udelenia povolenia inštalácie aplikácií z iných zdrojov, ako je Google Play. Táto nová metóda inštalácie aplikácií má predvolené nastavenie funkcie „REQUEST_INSTALL_PACKAGES“ (pozn. redakcie: Požiadavka na inštaláciu aplikácií) ako povolené. V praxi to znamená, že používateľ bude môcť zahájiť inštaláciu aplikácií a hier aj z iných zdrojov, ako je obchod Google Play.

Portál ďalej dodáva, že proces aktualizácie softwaru bude následne sledovať zdroj inštalácie aplikácie, teda obchodu odkiaľ bola stiahnutá. Samotný proces aktualizácie má pritom fungovať obdobným spôsobom, ako je tomu v súčasnosti v prípade obchodu Play, teda automaticky.

V súčasnosti, ak používate iný obchod ako je Play a aplikácia bola aktualizovanou, tak používateľ musí manuálne povoliť proces aktualizácie. To by sa malo zmeniť.

Zároveň však treba dodať, že táto zmena v Androide 12 spolu prináša aj zmeny z pohľadu bezpečnosti. Dôvodom je, že logicky Google nebude môcť byť zodpovedný za bezpečnosť aplikácií, ktoré boli stiahnuté a nainštalované z iného zdroja, ako je obchod Play.

V každom prípade, nové obchody naprieč Androidom môžu priniesť vcelku vítaný vietor do plachiet, z ktorého na konci dňa budú ťažiť používatelia vďaka vyššej konkurencií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre