APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google Chrome už nebude tak náročný na energiu a RAM pamäť. Pomôžu tomu tieto funkcie

Populárny prehliadač Chrome testuje veľkú optimalizáciu. Pomôže nám v šetrení batérie a zároveň nebude prehliadač tak náročný na RAM-ku.

Populárny prehliadač Google Chrome je okrem svojich vynikajúcich funkcionalít známy aj tým, že je celkom náročný na komponenty v počítači. Konkrétne ide o operačnú pamäť a spotrebu energie, čo najmä v prípade notebookov hrá významnú rolu. Chrome má zvýšené požiadavky odôvodnené rýchlych fungovaním jednotlivých okien, no priestor pre optimalizáciu tu je vždy. No a najnovšie správy na Reddite poukazujú na to, že takáto optimalizácia bude čochvíľa skutočnosťou. Na informáciu upozornil web chromeunboxed.com.

Šetrič batérie a operačnej pamäte

Nové funkcionality budú podľa všetkého zamerané na šetrenie batérie a operačnej pamäte. Obe tieto funkcionality majú samostatné grafické zobrazenie v hornej časti prehliadača, čiže ich nebudeme musieť hľadať niekde v nastaveniach. V prípade šetriča batérie (Battery Saver) bude ikonou blesk, ktorý si nájde svoje miesto v pravej časti, kde sa nachádzajú aj nainštalované rozšírenia. Zapnutím tohto šetriča sa vypnú menej potrebné procesy a taktiež sa obmedzí obnovovacia frekvencia pre zníženie potreby energie.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
chrome battery saver
Zdroj: Reddit (u/Leopeva64-2)

To sa môže prejaviť najmä na plynulosti prehliadania stránok, pretože tieto animácie budú obmedzené. No ak máte v notebooku posledné percentá batérie, tak ide určite o zanedbateľný detail, ktorý si napríklad pri čítaní stránky ani nevšimnete. Tento šetrič totiž budete vedieť rýchlo zapnúť ale aj vypnúť.

Nové šetrenie operačnej pamäte môže raz a navždy zastaviť vtipy na adresu Google Chrome, ktorý je známy vysokými nárokmi na tento komponent. Aj táto nová funkcionalita dostane svoje zvláštne miesto v hornej časti prehliadača s ikonou tachometra. Ikona šetriča pamäte (Memory Saver) bude umiestnená do vyhľadávacieho poľa k ikone na zdieľanie a ikone na vytvorenie záložky. Okrem možnosti vypnutia alebo zapnutia sa táto ikona zobrazí aj vtedy, keď sa bude stránka načítavať z akéhosi spánku.

chrome memory saver
Zdroj: Reddit (u/Leopeva64-2)

Do tohto spánku prejde stránka vtedy, keď bude funkcia zapnutá a keď prejde vopred stanovený časový úsek. Jednotlivé okno tak nebude na pozadí zaberať až toľko operačnej pamäte, ako tomu bolo zvykom.

Obe tieto funkcionality ešte nie sú dostupné v stabilnej verzii prehliadača Chrome, no testujú sa v testovacom prehliadači Canary. Preto si zrejme ešte chvíľu počkáme na to, kým ich budeme môcť naplno využívať.

A ako sa vám pozdávajú tieto chystané novinky pre prehliadač Chrome? Plánujete ich využívať? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close