Gmail nemusí chrániť tvoje súkromné správy tak, ako si myslíš, varujú experti na bezpečnosť. O tomto by si mal vedieť
Bezpečnostní experti sa pozreli na najväčšie riziká, ktoré sa spájajú s Gmail komunikáciou.
Gmail je služba, ktorá poskytuje e-mailovú schránku miliónom užívateľov. Mnohí ju využívajú nielen na prácu, ale aj na súkromie. Nie je to tak dávno, čo sa ale objavilo niekoľko noviniek, ktoré užívateľov a aj odborníkov zneistili v tom, či je Gmail naozaj tak bezpečnou platformou, ako by sa mohlo zdať.
Ako informuje portál Dark Reading, tieto noviny sa týkali správ, podľa ktorých mali americkí vrcholoví štátni zamestnanci viesť mimoriadne technické a utajené informácie ohľadom prebiehajúcich konfliktov práve cez službu Gmail. Úrad ale zaryto popieral, že by takáto komunikácia prebehla cez Gmail.
Je Gmail bezpečnou formou komunikácie?
Odborníci si však všimli, že v rovnaký deň spoločnosť Google oznámila, že do Gmailu pribudne end-to-end šifrovanie. Celkovo je implementácia šifrovania správnym smerom pre bezpečnosť Gmailu, no ako bezpečná je táto platforma naozaj?
Bezpečnostní experti vysvetľujú, že ak užívateľ vie, čo robí a správne si nastaví Gmail, potom môže byť táto platforma bezpečná. Aj napriek všetkým nastaveniam má však Google stále prístup k tvojim e-mailom a zdieľaným prílohám.
“Existuje niekoľko bezpečnostných faktorov, ktoré musia užívatelia zvážiť. Napríklad, ak nemáme kontrolu nad dátami, dôležitou otázkou je, či si udržiavame šifrovací kľúč. Ak nie a ten má napríklad Google, spoločnosť môže teoreticky pristupovať k našim dátam aj napriek tomu, že sú šifrované. Nech sa na to pozrieme akokoľvek, ak používame softvér ako službu a táto služba ukladá naše dáta, stále je to zvýšené riziko, že sa dostanú do neoprávnených rúk,” vysvetľujú bezpečnostní experti.
Ďalším faktorom pri zabezpečení osobných a pracovných e-mailov je povedomie o prebiehajúcich phishingových hrozbách. Vedieť, ako týmto hrozbám nenaletieť, je dôležité pre ochranu našich správ, účtov a ďalších aplikácií.
Neprehliadni
Celkovo existuje niekoľko vecí, ktoré robia z Gmailu nie až tak bezpečnú platformu na komunikáciu, ako by sme si mohli myslieť. Momentálne Gmail nemá end-to-end šifrovanie, čo znamená, že sú dáta ohrozené zo strany užívateľa a aj Googlu. Navyše odborníci varujú, že nevieme, ako dlho sa naše dáta ukladajú na serveroch Googlu. Existuje možnosť, že sú tam naše dáta uložené večne. Ak nepoužívaš silné zabezpečenie vrátane dvojfaktorovej ochrany, existuje šanca, že sa ti môže niekto do účtu nabúrať a prečítať si tvoje správy.
Celkovo, keď zhrnieme všetky riziká, Gmail nepatrí medzi vhodné platformy na súkromnú komunikáciu. V práci alebo v bežnom osobnom živote funguje dobre, no ak chceme zdieľať informáciu, ktorú naozaj nechceme dostať von, existujú iné, vhodnejšie platformy.
Dávaj si pozor, hlavne ak robíš toto
Problém s bezpečnosťou platformy Gmail môžeš mať hlavne ak pracuješ v zamestnaní, v rámci ktorého narábaš s citlivými dokumentami. V osobnom živote sa nemusíš až tak obávať, no ak máš kyberbezpečnosť na prvom mieste, rovnako odporúčame zvoliť iné platformy, pri riešení citlivých tém.
“Bez ohľadu na použité bezpečnostné nástroje, e-mail nie je nepriestreľnou metódou komunikácie a spoločnosti by mali dobre zvážiť, aký typ informácie budú cez Gmail šíriť a ktorý prenechajú na bezpečnejšie komunikačné kanály,” hovoria odborníci.
Vhodnou platformou je napríklad Telegram. Táto aplikácia ponúka end-to-end šifrovanie, pričom k šifrovaciemu kľúču máš prístup jedine ty a príjemca správy. Zároveň cez túto aplikáciu dokážeš posielať dáta až do veľkosti 2GB, čo bohato stačí pre väčšinu bežne posielaných príloh.
Rovnako šifrované správy ponúka aj aplikácia WhatsApp a aj niekoľko ďalších. WhatsApp je jednou z najpoužívanejších četovacích aplikácií na európskom trhu, preto je pre mnohých jasnou voľbou. Telegram ale môže predstavovať lepšiu platformu, hlavne ak si potrpíš na špecifické funkcie. Veľké porovnanie medzi četovacou aplikáciou WhatsApp a Telegramom ponúkame napríklad v tomto článku. Veríme, že ti pomôže rozhodnúť sa, ktorá aplikácia lepšie vyhovuje tvojim potrebám.
Komentáre