Veda a výskum

Globálne otepľovanie drastický mení aj Himaláje: Situácia je horšia, než vedci predpokladali!

Ľadovce pri jazerách sa rozpúšťajú oveľa rýchlejšie, než nám ukazovali modely. Vedci prehliadli jeden dôležitý proces.

V rámci novej štúdie vedci z Čínskej akadémie vied odhaľujú že roztápanie ľadu v Himalájach bolo výrazne podcenené. Tvrdia, že zo satelitných záberov výskumníci nedokázali pozorovať rozpúšťanie ľadu, ktoré prebiehalo pod vodnou hladinou.

Výsledky štúdie varujú, že situácia v Himalájach sa môže vyvíjať drasticky odlišným spôsobom, než to naznačujú súčasné modely. Prácu vedci publikovali 3. apríla. Zistili, že strata hmotnosti ľadovcov sa môže zvýšiť v niektorých oblastiach až o 6.5%. V oblasti centrálnych Himalájí sa však zvýši až o 10%. Za podcenenie situácie môžu satelitné zábery a ich obmedzenia. Satelity nedokážu nazrieť pod vodnú hladinu, kde prebieha roztápanie ľadovcov vo väčšej miere, než sa predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia je síce varovaním, no zároveň pomáha získať vedcom pohľad na to, čo sa v oblasti Himalájí skutočne deje.

„Naše zistenia sú kritické pre lepšie pochopenie dopadu na regionálne zdroje vody a potopy vznikajúce z ľadovcových jazier,“ vyjadril sa vedúci štúdie, Zhang Guoqing.

Výskumníci momentálne vedia, že roztápanie ľadovcov prebieha aj pod hladinou jazier, ktoré sa v oblasti Himalájí nachádzajú. Na základe toho budú môcť lepšie odhadnúť ročný vývoj situácie a lepšie popísať evolúciu ľadovcov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti jazier.

Situácia môže byť horšia aj v iných regiónoch Zeme

Štúdia však varuje aj v tom, že situácia mohla byť podcenená aj v prípade iných ľadovcov, nie len tých v oblasti Himalájí. Najpresnejšie odhady naznačujú, že medzi rokmi 2000 a 2020 sme globálne prišli o 211,5 gigaton ľadu, čo je približne 12%.

„Veríme, že do modelov by sa mala započítať aj strata ľadu prebiehajúca pod vodnou hladinou v prípade ľadovcov, ktoré sa končia pri jazerách. Tento poznatok by sme mali uplatniť do modelov bez ohľadu na to, o akom regióne hovoríme,“ tvrdí spoluautor štúdie, Tobias Bolch.

Ľadovce v blízkosti jazier sa rozpúšťajú rýchlejšie, než sme mysleli a prispievajú k tomu procesy odohrávajúce sa pod vodnou hladinou. Experti tvrdia, že tento typ roztápania ľadu v 21. storočí prispeje najväčším dielom k celkovej strate ľadovcov. Tieto ľadovce by sa tak mohli úplne roztopiť oveľa rýchlejšie, než sa doteraz predpokladalo.

Roztápanie ľadovcov v oblasti Himalájí je problém. Ide o kritický hornatý región a roztápanie ľadovcov má vplyv na rôzne zdroje, ktoré sú v tejto oblasti k dispozícii. Autori štúdie tvrdia, že lepšia projekcia vývoja situácie vedcom umožní lepšie odhadnúť, ako sa v oblasti bude meniť dostupnosť týchto zdrojov.

Globálne otepľovanie sa za posledné roky stalo výrazným problémom a nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia mala zlepšiť. Odborníci apelujú na vlády a veľké spoločnosti, aby hľadali spôsob, ako sa môžeme zbaviť našej závislosti na fosílnych palivách. S postupujúcim globálnym otepľovaním sa staviame do rizika výrazných klimatických zmien, ktoré môžu zmeniť tvár našej planéty. Niektoré zmeny už pociťujeme aj dnes, napríklad drastickejšie suchá alebo naopak oveľa viac zrážok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close