Globálne otepľovania môže spôsobiť, že huby budú pre naše zdravie nebezpečnejšie

Autori novej štúdie upozorňujú, že teplom sa určité druhy húb stávajú rizikovejšie a môžu spôsobiť problémy aj zdravému človeku.

Kvôli globálnemu otepľovaniu sa plesňové infekcie stávajú rizikovejšie.
Zdroj: CDC

Svet je uprostred globálneho otepľovania, ktoré ohrozuje nielen naše poľnohospodárstvo, ale aj pobrežné komunity či zdravie ľudí celkovo. Dnes poznáme množstvo drobných vírusov a baktérií, ktoré nám znepríjemňujú život, no ako poukazujú v novej štúdii vedci z Duke University, objaviť by sa mohla nová hrozba, ktorou sú plesňové ochorenia.

Čo sa týka parazitických húb a plesní, niekoľko druhov sa ukázalo byť smrteľných pre ľudí s oslabenou imunitou. Čo sa však týka zdravých ľudí, druhy ako Candida, Aspergillus či Cryptococcus, nepredstavujú žiadnu hrozbu. Väčšine druhov sa totiž nedarí pri našej telesnej teplote.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej štúdie však varujú, že ak budú globálne teploty rásť, to všetko sa môže zmeniť. V rámci štúdie totiž vedci zistili, že vyššie teploty vedú k adaptácii druhov na iné podmienky. Tieto patogénne huby sa stávajú odolnejšie voči vyšším teplotám a tým pádom majú aj väčší potenciál napadnúť naše telo a vyvolať ochorenie.

Vyššie teploty spôsobujú to, že sa väčšie množstvo takzvaných „skákajúcich génov“ presúva po DNA. Tým sa zároveň mení spôsob, akým huba používa a reguluje svoje gény.

„Tieto mobilné prvky s najväčšou pravdepodobnosťou prispievajú k lepšiemu prispôsobeniu sa na prostredie počas infekcie. V tomto prípade by mohli procesy prebiehať ešte o niečo rýchlejšie, pretože teplo urýchľuje množstvo prebiehajúcich mutácií,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie  Asiya Gusa.

Situácia sa môže zhoršiť

Čo sa týka patogénnych húb a iných plesňových ochorení, nejde o infekčné ochorenia v tradičnom slova zmysle. Ľudia si navzájom plesne nepredávajú, no spóry sa nachádzajú v ovzduší. Tie vdýchneme, no je na našom imunitnom systéme, aby s nimi bojoval. Samotné spóry sú väčšie ako vírusy, čiže bežné rúško by dokázalo zabrániť ich vdýchnutiu.

„Ochorenia spôsobené hubami či plesňami, sú na vzostupe, kvôli vyššiemu percentu ľudí s imunitnými problémami,“ vysvetľuje Gusa.

Jeden problém je horšia imunita ľudí, no ďalší predstavujú vyššie teploty spôsobené globálnym otepľovaním. Škodlivé huby a plesne sa prispôsobujú teplejším podmienkam. V rámci laboratórneho výskumu autori štúdie zistili, že mobilizácia skákajúcich génov prebiehala vo väčšom množstve v laboratórnych myšiach ako v laboratórne vypestovanej kultúre.

„Zistili sme, že sa všetky tri prenosné elementy mobilizovali v myši, a to len desať dní po infekcii,“ hovorí Gusa.

Aj na základe experimentov vedci tvrdia, že zvyšovanie teplôt vplyvom globálneho otepľovania môže viesť k vývoju húb a plesní neočakávaným spôsobom. V ďalších výskumoch a zamerajú na štúdiu dobrovoľníkov, ktorí si prešli opakovanými plesňovými ochoreniami. Tie sa môžu objaviť znovu a s možnými genetickými úpravami. Autori štúdie tvrdia, že by sme aj tieto patogény mali brať vážne. Huby a plesne sa totiž môžu vyvíjať rýchlejšie, než predpokladáme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre