Globálna, čínska a xiaomi.eu verzia MIUI: Aký je medzi týmito ROM rozdiel?

Aký je rozdiel medzi jednotlivými verziami ROM v Xiaomi? Pozrite sa na prehľad výhod a nevýhod čínskej, globálnej a custom verzie systému.

MIUI Xiaomi
Zdroj: Xiaomi

Používatelia Xiaomi smartfónov dobre vedia, že nie je MIUI ako MIUI a nadstavba sa od zariadenia k zariadeniu líši. Hlavné rozdiely sú však medzi verziami systému. Práve tieto rozdiely sú dôvodom, prečo sa nám nákup smartfónu s čínskou ROM trochu skomplikuje, keď doň po príchode inštalujeme custom ROM. Jednou z najznámejších je Xiaomi.eu ROM, ktorá sa vo veľkej časti podobá práve na tú čínsku, no predsalen má vlastnosti globálnej ROM. Pozrite sa teraz na hlavné rozdiely medzi verziami.

Čínska ROM

Čínska verzia MIUI (označovaná ako CN) je tou najmenej rozšírenou u nás, mnohí však po nej siahajú pri nákupoch z Číny. Smartfóny, ktoré sú určené len pre Čínu, našu globálnu ROM nezískavajú a tak ju používatelia takmer hneď po príchode premieňajú na custom ROM. Prečo? Má to hneď niekoľko dôvodov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smartfón s čínskou ROM má podporu len niekoľkých jazykov. Väčšinou je to len čínština a angličtina, pretože v Číne viac jazykov ani nepotrebujú. Ďalším dôvodom je absencia Obchodu Play, ktorý nahrádza aplikácia GetApps.

Výhodou čínskej nadstavby je však prítomnosť všetkých tém, ktorými si môžete prispôsobiť váš smartfón, prístupné sú i všetky služby cloudového úložiska Mi Cloud a k dispozícii je tiež možnosť developerskej verzie aktualizovanej každý týždeň.

Globálna nadstavba

Globálna, resp. európska ROM je tá verzia nadstavby, ktorú nájdeme nainštalovanú v smartfónoch v Európe. Globálna nadstavba sa označuje ako MI, dnes je však menej rozšírenou práve pre distribúciu európskej nadstavby označovanej ako EU. I z tejto verzie sa dá prejsť na Xiaomi.eu ROM a mnohí dokonca túto custom verziu preferujú. Pozrite sa na výhody a nevýhody oficiálnej globálnej nadstavby.

Narozdiel od čínskej ROM, globálna obsahuje široký výber jazykov. Nevýhodou sú však obmedzené služby Mi Cloudu a absencia týždennej verzie systému. Dôvodom, prečo je táto verzia distribuovaná u nás, je práve prítomnosť Google služieb vrátane Obchodu Play, ktorý v čínskej verzii nenájdeme. Tieto služby nahrádzajú množstvo bloatware, ktorý sa nachádza v čínskej verzii a u nás je takmer nepoužiteľný.

Xiaomi.eu ROM

Nadstavba Xiaomi.eu je zlatou strednou cestou pre váš Xiaomi smartfón. Nejde však o oficiálnu verziu systému, o aktualizácie a optimalizáciu sa však starajú šikovní developeri a prekladajú čínsku verziu systému pre každú krajinu zvlášť. V naších končinách sa stretneme i s názom MIUI cz/sk, ktorá značí práve túto custom verziu.

Výhodou pre Xiaomi.eu nadstavbu je prítomnosť obrovského spektra jazykov, všetky služby Mi Cloudu a taktiež Google služieb vrátane Obchodu Play. Ide však o custom ROM, ktorej inštaláciu musíte vykonať manuálne a často je potrebné aj odomknutie bootloaderu.

Taktiež pri využívaní tejto možnosti už nebudeme poznať klasickú OTA aktualizáciu (Over The Air), každá aktualizácia prepisuje úplne celý systém, nepridáva len nové funkcie. I napriek tomu ide o veľmi populárnu nadstavbu mnohí siahajú práve po nej. Možno i preto, že Xiaomi.eu nadstavba prináša aktualizácie systému pre smartfóny skôr, ako oficiálna!

Ktorú verziu systému preferujete vy a na akej verzii momentálne „bežíte“ vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre