Ghost, „bezpečný prístav“ organizovaného zločinu, bol rozdrvený políciou. Známa platforme je už offline

Europol oznámil, že sa im podarilo zhodiť aplikáciu Ghost, ktorú využíval organizovaný zločin po celom svete na koordináciu závažných trestných činov.

Europol zhodil komunikačnú aplikáciu Ghost
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Europol a Eurojust v spolupráci s regionálnymi policajnými zložkami po celom svete úspešne zhodili komunikačnú platformu, ktorú používali zločinecké organizácie.  

Išlo o šifrovanú platformu, ktorá dovoľovala organizovanému zločinu organizovať nebezpečné operácie. Udržiavali ju rozličné kriminálne siete, ktoré operovali na globálnej škále. Platforma bola známa pod názvom Ghost a zločincom umožňovala organizovať pašovanie nelegálnych látok vo veľkom, pranie špinavých peňazí a v niektorých prípadoch slúžila aj na organizovanie mimoriadne násilných aktivít.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Dnes je deň, kedy sme dali svetu vedieť, že nezáleží na tom, ako veľmi sú zločinecké siete ukryté, nedokážu sa schovať našej kolektívnej snahe. Policajné zložky z deviatich krajín v spolupráci s Europolom, dokázali zneškodniť nástroj, ktorý predstavoval pre organizovaný zločin záchranné koleso. Táto operácia ukazuje, čo je hlavnou úlohou Europolu, spolupracovať s lokálnymi zložkami a túto spoluprácu pretaviť do jasných výsledkov,” vyjadrila sa Catherine De Bolle, výkonná riaditeľka Europolu.

hacker utok
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Bezpečný prístav pre organizovaný zločin

Komunikačná platforma Ghost získala obľubu vo sfére organizovaného zločinu kvôli jej pokročilým bezpečnostným funkciám. Jej užívatelia si mohli túto sieť zakúpiť bez toho, aby o sebe prezradili akékoľvek osobné informácie. Platforma ponúkala tri šifrovacie štandardy a ponúkala možnosť poslať správu so špecifickým kódom. Ten znamenal to, že sa zničia všetky správy na telefóne príjemcu správy.  

To dovolilo zločincom komunikovať bezpečne a vyhnúť sa odhaleniu. Zároveň vedeli obchádzať metódy forenzného vyšetrovania a vďaka tomu koordinovať svoje operácie aj naprieč hranicami. Celosvetovo využívali komunikačnú platformu Ghost tisíce ľudí. Tí si vytvorili vlastnú infraštruktúru a aplikácie, pričom vybraní predajcovia šírili ďalej platformu Ghost v niekoľkých krajinách. Vyšetrovatelia odhadujú, že na globálnej škále sa cez komunikačnú sieť Ghost poslalo denne okolo tisíc správ.  

Servery komunikačnej siete sa nachádzali vo Francúzsku a na Islande. Majitelia spoločnosti za komunikačnou platformou Ghost boli v Austrálii a financie z predaja aplikácie mali uložené v Spojených štátoch. Na základe toho Europol začal globálnu operáciu voči tejto službe.  

Zhodenie siete Ghost pozostávalo z niekoľkých koordinovaných policajných razií a technických zásahov. Naprieč vyšetrovaním Europol a lokálne policajné zložky zadržali 51 podozrivých. 38 sa nachádzalo v Austrálii, 11 v Írsku, jeden v Kanade a jeden v Taliansku. Podozrivý Talian patrí údajne k zločineckej organizácii Sacra Corona Unita. Europol očakáva, že zadržaných bude ešte viac podozrivých, ako bude vyšetrovanie prebiehať.  

Okrem zadržaných polícia zásahmi zabránila aj niekoľkým hrozbám na životoch a v Austrálii sa im podarilo zneškodniť aj laboratórium na výrobu drog. Globálne policajné zložky zadržali hotovosť vo výške viac ako milión eur a niekoľko zbraní a drog.  

peniaze
Zdroj: Ibrahim Boran on Unsplash

Koordinovaná snaha potlačiť organizovaný zločin

V začiatkoch vyšetrovania Europol a partneri zriadili v marci 2022 operačnú jednotku, ktorá bola kľúčová pri mapovaní globálnej technickej infraštruktúry. Ďalej identifikovala kľúčových dodávateľov a užívateľov platformy Ghost a monitorovala, akými spôsobmi sa platforma používala na zločinecké účely. Nakoniec táto jednotka spustila aj koordinované operácie, ktoré viedli k zhodeniu platformy.  

Europol ďalej vysvetľuje, že sféra šifrovanej komunikácie sa dôsledkom nedávnych zásahov policajných zložiek stáva čoraz viac fragmentovaná. Práve platformy ponúkajúce šifrovanú komunikáciu sa najčastejšie používajú zločinecké organizácie. Ide o platformy, ktoré ponúkajú rôznu mieru zabezpečenia a anonymity.  

Platformy ponúkajúce maximálne súkromie a anonymitu sa zároveň neustále menia, čím sťažujú prácu policajných zložiek. Europol, spolu s partnermi, stále bojuje proti tomu, aby zločinecké organizácie využívali šifrované platformy pre svoju komunikáciu. Zároveň ale veria, že aj súkromné spoločnosti, ktoré ponúkajú súkromné a zabezpečené platformy, majú svoju úlohu. Práve spoločnosti musia zaručiť, že sa z ich platformy nestane bezpečné útočisko pre rôzne zločinecké organizácie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre