Geneticky upravené komáre sa dostanú aj do Kalifornie: Vedecká komunita je v pomykove

Spoločnosť Oxitec dávnejšie vypustila upravené komáre v štáte Florida, no ako dopadol experiment nie je známe.

komar_mosquito
Zdroj: unsplash.com (Angela Handfest)

Už čoskoro by sa do amerického štátu Kalifornia mohli dostať milióny geneticky upravených komárov. Za týmto projektom stojí súkromná spoločnosť Oxitec, ktorá začala boj proti invazívnemu druhu Aedes aegypti. Tento druh komára môže prenášať niekoľko vážnych ochorení, medzi nimi aj žltá zimnica, píše portál MSN.

Podľa slov spoločnosti samice geneticky upravených komárov zahynú, čo vyvolá kolaps populácie. Svoj plán opisujú ako presný, šetrný k životnému prostrediu a netoxický. Na druhú stranu vedci, ktorí sa na projekte nepodieľajú majú zdvihnutý prst. Vypustenie geneticky upravených živočíchov do ekosystému môže mať dopady, o ktorých nemáme najmenšiu predstavu. Účinky genetickej modifikácie zatiaľ neboli úplne preskúmané.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je možné, že by takto upravené komáre ublížili inému živočíšnemu druhu, alebo že by sa stala populácia komárov nekontrolovateľnou. Vedci sa v tomto smere rozdeľujú na dva tábory, no aj tá skupina, ktorá je za genetickú modifikáciu, vyjadrila svoje obavy. Vedia totiž, že komáre poletujúce v susedstvách sa monitorujú len veľmi ťažko.

„Jednoznačne treba transparentnosť. Ľudia by mali vedieť prečo sa experimenty takéhoto druhu robia, aké sú riziká a výhody,“ vyjadrila s Natalie Kofler, bioetička z Harvardskej univerzity.

Vedci nie sú presvedčení

Jedným z najväčších faktorov je samozrejme lokalita. Ako spomína Kofler, Kalifornia nie je tým pravým miestom, kde by sa podobný experiment oplatilo robiť. V tomto americkom štáte nezaznamenali jediný prípad, kedy by komár druhu Aedes aegypti prenášal nejakú chorobu. Bioetička ale dodáva, že v tropickejších regiónoch, kde je vážny problém s komármi, prenášajúcimi choroby, je tento experiment opodstatnený.

Oxitec sa ale vyjadrila, že spoločnosti si Kaliforniu vybrala kvôli rapídnemu šíreniu týchto komárov. Aedes aegypti bol objavený v tomto štáte pred 10 rokmi a za ten čas jeho populácia rapídne vzrástla. Problémom je komáre dokážu naklásť svoje vajíčka v extrémne malých priestoroch.

„Naša spoločnosť našla prípad, kedy tieto komáre znížili populáciu brazílskeho sídliska až o 95% a to v priebehu 13 týždňov,“ vyjadril sa Nathan Rose, šéf oddelenia pre regulačné záležitosti.

Spoločnosť Oxitec vypúšťala komáre aj v americkom štáte Florida. Ako tento experiment dopadol zatiaľ nie je známe, pretože spoločnosť zverejnila len málo informácií. Vedecká komunita očakáva vydanie štúdie v recenzovanom periodiku, ako je to zvykom pre nové liečivá, či technológie.

Genetická modifikácia komárov funguje tak, že samica po párení sa s modifikovaným komárom umiera. Komár následne odletí ďalej a nájde si ďalšiu samicu. Táto modifikácia je smrteľná len pre druh Aedes aegypti. Celý experiment je pre verejnosť maximálne bezpečný. Spoločnosť vypustila samcov práve preto, že oni krv nesajú. Sú to samice, ktoré nás uštipnú a prenášajú choroby.

Mimochodom, v súvislosti s touto témou treba uviesť, že v minulosti spoločnosť získala grant z nadácie Bill & Melinda Gates Foundation. Ide o nadáciu, ktorú financuje známy technologický magnát Bill Gates.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre