Spravodajstvo

Gazprom straší Európu „krutou zimou“, na záberoch ukazuje i ruské mesto, ktoré nie je napojené na plyn

Gazprom vo videu, ktorým straší Európu, že nebude mať plyn, použil aj zábery z ruského mesta, ktoré doposiaľ nie je napojené na dodávky plynu potrubím.

Nie je žiadnym tajomstvom, že naprieč Ruskom verejné orgány podsúvajú médiám správy, ktoré chcú, aby boli videné. Rovnako ale prísne kontroluje aj ďalší obsah, aby si v nich neukázali nepovolené informácie. Napríklad vojnu na Ukrajine nemôžu média označovať ako akt vojny alebo invázie, ale len ako „špeciálnu vojenskú operáciu“. Rovnako média nemôžu publikovať iné správy súvisiace s okupáciou, ako tie, ktoré pochádzajú z ruských oficiálnych zdrojov.

Miestny cenzorský úrad dokonca zablokoval nielen viacero sociálnych sietí, ale i mnohé VPN služby, prostredníctvom ktorých časť Rusov obchádzala cenzúru. Nedávno bola dokonca spustená i masívna kampaň, a to ako v online priestore, tak aj mimo neho, ako sú VPN služby škodlivé.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruská propaganda opäť raz zlyhala

Určite si mnohí spomenú ešte na incident z konca apríla tohto roka, kedy RIA Novosti publikovala správu, že zadržala ukrajinského agenta, ktorý plánoval atentát na ruských novinárov. No na publikovanom videu, ktoré malo dokazovať aktivitu ukrajinského agenta, bolo popri rôznych pasoch, parochní, zbraní a podobne, zachytené aj niečo, čo tam byť nemalo. Išlo konkrétne o 3 hry SIMS, ktoré mali byť pravdepodobne SIM kartami.

No zdá sa, že podobné faux pas, aké sa stalo v apríli tohto roka, sa udialo znova. Nie je žiadnym tajomstvom, že Rusko využíva dodávky ropy a zemného plynu ako geopolitickú zbraň, prostredníctvom ktorej robí Európanom vrásky na čele. Ale aspoň na chvíľu sa môžeme pousmiať nad videom, ktoré bolo v týchto dňoch publikované spoločnosťou Gazprom, ktorá dlhodobo hovorí o problémom na strane odberateľov, čím obhajuje utiahnutie kohútikov s dôležitými nerastnými surovinami.

Agentúra NEXTA najnovšie upozorňuje na video spoločnosti s názvom „It’s going to be a long winter“, čo v preklade znamená, „Bude to dlhá zima“.  Vo videu možno vidieť, ako spoločnosť zaťahuje kohútiky s plynom a ropou a následne sú zobrazené viaceré európske metropoly. Jednou mesto ale vyčnieva. Ide konkrétne o ruské mesto Krasnoyarsk s viac ako jedným miliónom obyvateľov. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o metropolu, ktoré nie je doposiaľ napojená na dodávky plynu potrubím.

„Gazprom“ sa snaží zastrašiť Európu, no zatiaľ sa im podarilo ich len rozosmiať.

„Gazprom“ zverejnil video s názvom „Bude dlhá zima“. Vo videu spoločnosť odstavuje plyn a ukazuje, ako do #Európy prichádza „doba ľadová“. Video, v ktorom sa Gazprom snaží vystrašiť Európu „veľmi chladnou a dlhou zimou“, použilo zábery zimného Krasnojarska, ruského mesta s vyše miliónom obyvateľov, ktoré stále nie je napojené na dodávky plynu potrubím.“, upozorňuje agentúra v príspevku nižšie.

Podľa Polície SR, ktorá rovnako upozornila na video na sociálnej sieti, píše, že v Krasnojarsku uhlie využíva až 90% súkromného sektora a 60% domácností používa na vykurovanie kachle ktoré až 12-násobne prevyšujú prípustné emisné normy.

„Uhlie využíva až 90% súkromného sektora a 60% domácností používa na vykurovanie kachle ktoré až 12-násobne prevyšujú prípustné emisné normy. Obyvatelia mesta trpia častejšími respiračnými chorobami ako je ruský priemer, nad mestom v zime sa vznáša šedý závoj z dymu. Prezident Putin prisľúbil v roku 2020 vybudovanie plynovodu do mesta. V rokoch 2021 a 2022 sa táto téma vytratila.“ , píše polícia v príspevku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close