SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Fyzika v srdci čiernej diery prestáva fungovať: Tvrdia to výsledky nového výskumu

Vedci začínajú pomaly prichádzať na to, čo by sa mohlo diať vo vnútri čiernej diery.

Čierne diery sa radia k najzáhadnejším objektom, aké vo vesmíre poznáme. Dokazuje to aj nový výskum, ktorý tvrdí, že vo vnútri čiernej diery prestáva fungovať fyzika, píše portál SciTech Daily.

Nový výskum, za ktorým stojí dr. Jonathan Gratus,  dr. Paul Kinsler a profesor Martin McCall, hovorí predovšetkým o zákone, ktorý je vo fyzike veľmi obľúbený – zákon o zachovaní elektrického náboja.

„Uprostred čiernej diery, v singularite, je možné úplne všetko, alebo aspoň taký máme pocit. Táto vlastnosť je priam ideálna pre autorov sci-fi, no my ako vedci sme chceli zistiť, aké zákony fyziky prestávajú byť v srdci čiernej diery platné,“ vysvetľujú vedci.

Na mušku si zobrali zákon o zachovaní elektrického náboja, ktorý tvrdí, že celkový elektrický náboj sa v izolovanom systéme nikdy nemení. Pokusy ale poukazovali na zarážajúci výsledok. Vedci zistili, že dokázali zmeniť tento „posvätný princíp elektromagnetizmu“. V tomto pokuse bola kľúčová takzvaná axiónová bomba. Axióny sú hypotetickou časticami, ktoré sa považujú za častice temnej hmoty.

Ako sa mení fyzika v čiernej diere

Vlastnosti axiónov ale nie sú pevne určené. O ich vlastnostiach sa stále vedú diskusie a jedným z dôvodov je aj ten, že táto častica nikdy nebola pozorovaná. Axiónová bomba preto nie je skutočná vec. Ide o matematický konštrukt, ktorý kombinuje elektromagnetické polia a polia axiónových častíc „tým správnym spôsobom.“

Pomocou tohto matematického konštruktu by vedci teoreticky dokázali pridať, alebo odobrať elektrický náboj čiernej diery. Jonathan Gratus tvrdí, že axiónová bomba by sa mala scvrknúť a zmiznúť v singularite, pričom si so sebou zoberie aj elektrický náboj čiernej diery. Bomba je spojením dočasnej singularity a nového typu axiónového poľa. Dočasná singularita môže nastať aj v prípade vyparujúcej sa čiernej diery.

„Väčšina ľudí rada tvrdí, že čierna diera je priestor, kde zákony fyziky prestávajú fungovať. Vôbec to tak nemusí byť. Náš pokus poukazuje na to, že v tomto prípade môže dôjsť k vytvoreniu exotického fenoménu, no všetko čo sa udeje, sa udeje v rámci stále fungujúcich zákonov fyziky, ktoré platia aj v okolí singularity,“ vysvetľuje Kinsler.

Výskum teda nepotvrdil, že čierna diera je ničiteľkou fyziky. Trojici vedcov sa podarilo dokázať niečo úplne iné. Zákon o zachovaní elektrického náboja nemusí byť spoľahlivý, ak vedci pracujú s reakciou axiónov a elektromagnetickými poľami.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close