Fyzik tvrdí, že vyriešil „paradox starého otca“. Cestovanie v čase je (teoreticky) možné
Vedci v novej štúdii priblížili, ako by mohlo cestovanie v čase do minulosti fungovať bez paradoxov.
Einsteinova teória relativity nám demonštruje, že čas neplynie pre každého rovnako. Či už letíme rýchlosťou blížiacou sa rýchlosti svetla, alebo sa nachádzame v silnom gravitačnom poli, tikanie našich hodiniek sa spomaľuje v porovnaní s hodinkami iného pozorovateľa, ktorý sa nachádza v pokoji mimo silných gravitačných zdrojov.
Znie to ako sci-fi, no tento jav, ktorý sa nazýva časová dilatácia, je dobre zdokumentovaný a uplatňovaný v praxi. Satelity GPS na obežnej dráhe Zeme musia brať ohľad na časovú dilatáciu, hoci medzi povrchom planéty a obežnou dráhou je len miniatúrny rozdiel. Ak by nebrali, GPS technológia by nedokázala správne fungovať.
Podľa pravidiel časovej dilatácie je teoreticky “možné” aby si cestoval v čase do budúcnosti tým, že budeš starnúť pomalšie ako väčšina vesmíru. Teoretickí fyzici sa po objavení konceptu časovej dilatácie začali zamýšľať nad tým, že ak vie čas plynúť odlišne, či by sme nevedeli tikanie hodiniek pretočiť úplne a vrátiť sa do minulosti.
Ceste do minulosti bráni viacero paradoxov
Cestovanie v čase do minulosti je fascinujúci koncept, no z fyzikálneho hľadiska mimoriadne problematický. To potvrdzujú aj viaceré paradoxy, vrátane takzvaného paradoxu starého otca. Povedzme, že by si postavil stroj času a vrátil sa do minulosti, do obdobia, keď žil tvoj starý otec, ešte predtým ako spoznal starú mamu a mali spolu deti. Buď nedopatrením alebo úmyselne starého otca zabiješ, čo vedie k tomu, že sa tvoj otec nikdy nenarodí a tým pádom si sa nemohol narodiť ani ty. Ty si sa však narodil, postavil stroj času a vrátil sa do minulosti, ako je to teda možné?
Ako informuje portál Live Science, novej štúdii sa podarilo vyriešiť paradox starého otca spôsobom, ktorý nevedie k akýmkoľvek logickým protirečeniam. Riešenie sa ukrýva v takzvaných uzavretých časupodobných krivkách. Ide o fenomén, ktorý taktiež vyplýva z Einsteinovej teórie relativity. Ide o cesty naprieč časopriestorom, ktoré sa naväzujú samé na seba. Teoreticky tak môže cestovateľ cez tieto krivky navštíviť svoju minulosť.
Neprehliadni
“Vo všeobecnej teórii relativity všetky formy energie a hybnosti konajú ako gravitačné zdroje, nielen hmota. Znamená to, že ak hmota rotuje, môže so sebou ťahať celý časopriestor. Čo sa týka planét a hviezd, tento efekt je zanedbateľný, no čo ak by rotoval celý vesmír?” Pýta sa Lorenzo Gavassino, jeden z autorov štúdie.
Vo vesmíre, kde všetka hmota rotuje, by sa časopriestor mohol stať tak zakrivený, že sa čas efektívne správa ako slučka. Cestovateľ, ktorý by po tejto slučke cestoval by sa dokázal dostať do pôvodného štartovacieho bodu nielen v priestore, ale aj v čase. Náš vesmír takýmto spôsobom pravdepodobne nerotuje, no uzavreté časupodobné krivky môžu vznikať napríklad v blízkosti čiernych dier.
Entropia je miera neusporiadanosti v sústave a zákony termodynamiky nás učia, že entropia sa môže len zvyšovať, nikdy nie zmenšovať, tak ako sa rozbitý pohár nikdy sám od seba nezlepí dokopy.
Moment, kedy vesmír funguje bizarne
Nová štúdia zisťuje, že na uzavretej časupodobnej krivke sa princípy termodynamiky radikálne menia a kvantové fluktuácie môžu skutočne vymazať entropiu. Tieto kvantové fluktuácie by mali drastický vplyv na cestovateľa v čase. Autori štúdie vysvetľujú, že cestovanie po uzavretej časupodobnej krivke by mohlo zvrátiť starnutie, vymazať spomienky cestovateľa alebo ďalšie.
“Tento fenomén by mohol znamenať, že aj zdanlivo nezvrátiteľné veci, ako napríklad zabitie nášho starého otca, sú na uzavretej časupodobnej krivke dočasné,” hovorí Gavassino.
Väčšina fyzikov a filozofov verí, že ak cestovanie v čase predsa len existuje, príroda nájde nejaký spôsob, ako zabrániť protichodným situáciám. Všetko, čo sa vo vesmíre odohrá by malo podľa tejto myšlienky viesť k logicky koherentnému príbehu.
Komentáre