SpravodajstvoVeda a výskum

Fyzik financovaný NASA hovorí, že ním vyvíjaná raketa umožní dosahovať rýchlosti približujúce sa rýchlosti svetla

Fyzik, stojaci za projektom MEGA Drive, sľubuje prelomový systém pohonu vesmírnej rakety

80-ročný profesor fyziky, Jim Woodward, prišiel s neuveriteľným nápadom, ktorý by mohol umožniť rakete cestovať do vedľajšej hviezdnej sústavy v relatívne krátkych časoch.

Je to pohon, založený na drobných kryštáloch, vibrujúcich desaťtisíc krát za sekundu, keď sú pod elektrickým prúdom. Svoj vynález nazval Mach-effect gravitational assist drive (pozn. redakcie: MEGA drive). Ide o prísľub pohonu, ktorý by fungoval bez použitia akéhokoľvek paliva, len elektrického prúdu. Píše o tom portál Futurism.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavnou myšlienkou motora je zrýchľovať pomaly, ale dlhú dobu. Podľa Woodwarda by mohla raketa poháňaná týmto spôsobom dosiahnuť rýchlosť, približujúcu sa rýchlosti svetla. Samotnému motoru by pomáhal jadrový reaktor, ktorý by mohol dodávať potrebnú elektrinu celé desaťročia. MEGA drive sa spolieha na Machov princíp, o ktorý sa opieral aj Albert Einstein.

Funkcia MEGA Drive

Machov princíp tvrdí, že zotrvačnosť je spojená so vzdialenými efektmi gravitácie. Keď sa zmení energia objektu, okolo neho dôjde k zmene samotného časopriestoru. Ide o kontroverznú interpretáciu Einsteinovej rovnice E=mc2, ktorá popisuje rovnosť medzi hmotou a energiou. V prípade MEGA drive sa predpokladá s tým, že ak sa zmení štádium jeho hmoty a energie, raketa by mohla začať akcelerovať.

Práca Jima Woodwarda na jeho revolučnom pohone MEGA Drive trvá už viac ako 30 rokov. V roku 2017 dokonca dostal aj grant od americkej vesmírnej agentúry, NASA, v rámci Innovative Advanced Concepts Program. V ňom sa vyberali tie najinovatívnejšie technologické projekty.

S peniazmi z grantu zostrojil Woodward, spolu s kolegami, koncept rakety bez ľudskej posádky, s názvom SSI Lambda. Ide o raketu, ktorá má v sebe okolo 1 500 zväčšených motorov MEGA Drive. Nedávno jeho prototyp poskytol oveľa viac výkonu, než akýkoľvek predchádzajúci model.

„Bol som šokovaný, keď som uvidel veľký nárast v nameranom výkone,“ tvrdí Hal Fearn, Woodwardov blízky spolupracovník.

Ostatní vedci ale ostávajú skeptický. Podľa nich je šanca, že bude MEGA Drive fungovať len 1 ku 10. Niektorí dokonca tvrdia, že šance na úspech sú 1 ku 10-tisíc.

„Predstavte si ale tú jednu šancu. Bolo by to niečo neuveriteľné. Práve preto robíme pokusy, ktoré prichádzajú s veľkým rizikom, no zároveň aj s veľkými odmenami. Podľa mňa preto sa výskumníci venujú vede,“ vyjadril sa na tému MEGA Drive Mike McDonald, inžinier z Marylandu.

Woodward, spolu s Fearnom momentálne pracujú na orbitálnom teste, ktorý by ukázal, ako sa motor správa vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close