Fyzici sa snažia prísť na to, čo by sa udialo pri zrážke dvoch vesmírov

Svoje výskumy nadväzujú na teóriu multiverza

Pozorovatelny vesmir
Zdroj: YouTube (Kosmo)

Niektorí vedci majú teórie, ktoré sa pokúšajú vysvetliť, čo sa nachádza za hranicou pozorovateľného vesmíru. Je to takzvaná teória Multiverza, ktorá tvrdí, že za hranicou nášho vesmíru existuje niekoľko ďalších vesmírov, píše portál WIRED.

Táto teória je vo vedeckej komunite pomerne známa a niekoľko vedcov sa pokúša zistiť, čo by sa mohlo stať, ak by sa jednotlivé vesmírne bubliny v multiverze spolu zrazili. Kozmológ Jonathan Braden tvrdí, že tento výskum je „výstrel od boku.“ Podľa jeho slov je to ako hľadať dôkaz na niečo, čo nemôžeme nikdy otestovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teória multiverza totiž vznikala v 80. rokoch minulého storočia, v snahe pochopiť, ako náš vesmír vznikol. Problém však nastáva, ak sa vedci snažia pochopiť správanie stien nášho vesmíru. Podľa teórie o multiverze sa totiž náš vesmír nachádza vo vákuovej bubline, ktorá sa môže zmeniť v priebehu okamžiku. Jej budúci tvar totiž závisí na nespočetnom množstve detailov, ktoré sa na seba nabaľujú.

„Je to ako keby ste zobrali množstvo vecí, ktoré robia fyzikom problémy a všetky ste ich spojili dokopy. Skúste potom pochopiť, čo sa deje,“ tvrdí Jonathan Braden.

Neúplné pokusy

Vedci nedokážu skúmať vesmírnu bublinu v multiverze, no môžu vytvoriť počítačovú simuláciu, ktorá by sa správala podľa teórie. Simulácia ale spočiatku nefungovala realisticky. Keď sa dve vesmírne bubliny zrazili, odrazili sa takmer dokonale, bez vibrácii, či výronov častíc. Tím preto simuláciu opravil a už čoskoro mohol pozorovať zrážku, pri ktorej lietali energetické častice.

Lenže ako možno v praxi nie len potvrdiť teóriu o multiverze, ale aj dokázať, že sa s nami zrazil iný vesmír? Vedci predpokladajú, že takáto zrážka by zanechala stopy na kozmickom mikrovlnnom pozadí. To je radiácia, ktorá ostala po veľkom tresku. V prípade, že by došlo ku kolízii s iným vesmírom, by sme mohli na pozadí vidieť tepelné zmeny. 

Ak by sa však nepodarilo potvrdiť teóriu multiverza, fyzici by aj tak mohli získať kopu nových nástrojov, ktoré by im pomohli pochopiť vesmír okolo nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre