NávodyWindows

Funkciu „Ctrl + C a Ctrl + V“ používame denne. Ale tento trik, ktorý súvisí s kopírovaním, pozná len málokto!

Pri práci s textom často kopírujeme, čo vie byť niekedy chaotické. Pozrite sa, ako si v prostredí Windows viete túto prácu uľahčiť.

Pri práci s textom často používame legendárne klávesové skratky Ctrl + C Ctrl + V. Text jednoducho skopírujeme, prilepíme a pri novom kopírovaní textu je prepísaný pôvodný text, jednoduché. Častokrát ale vie nastať situácia, kedy sa chceme vrátiť k textu, ktorý sme kopírovali, pretože sme ho pozmenili, no chceli by sme jeho pôvodné znenie. Hľadať daný úsek v texte na internete či v inom súbore ale nie je nič jednoduché a zaberie to množstvo času. Práve preto by ste mali oveľa častejšie využívať Schránku.

Využitie Schránky v prostredí Windows

Schránka vie byť omnoho viac užitočná, než sa môže na prvý pohľad môže zdať. Jej obsah sa totiž celý neprepisuje pri každom stlačení známej klávesovej skratky. Samotná schránka má totiž svoju pamäť, ktorá vie obsiahnuť až 24 rôznych skopírovaných textov. Vy sa k nim tak viete vrátiť aj po dlhšom čase od ich skopírovania. Pri každom zapnutí počítača sa táto schránka automaticky vymaže.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pristupovať k schránke viete viacerými spôsobmi. Jeden je užitočný najmä pre používateľov balíčka Microsoft Office. Vo Worde viete schránku otvoriť kliknutím na malú šípku hneď v prvom okne pásu s nástrojmi. To vám otvorí novú lištu na ľavej strane, kde budete mať prístup k skopírovanému textu. Odtiaľ ho viete jednoducho prilepiť alebo aj vymazať.

word schránka 1
Zdroj: vosveteit.sk

Ak ale využívate skopírovaný text v iných programoch, tak vám určite príde vhod klávesová skratka Win + V. Tá vám otvorí okno schránky, odkiaľ viete rovnako pristupovať k skopírovanému textu. Tento text si viete taktiež pripnúť, aby sa vám nestratil v ďalšom skopírovanom texte.

windows schránka
Zdroj: vosveteit.sk

Tip pre ešte efektívnejšiu prácu

Kopírovanie textu je určite efektívne, no často pri svojej práci nevyužívame len počítač, ale aj smartfón. Kopírovanie medzi týmito zariadeniami je už o čosi zdĺhavejšie, no vôbec tomu tak nemusí byť. V tomto článku sme sa venovali nastaveniu počítača a smartfónu tak, aby sa skopírovaný text zobrazoval v schránkach na oboch zariadeniach súčasne. Rozhodne vám tento trik odporúčame.

kopirovanie textu zo smartfonu do pocitaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám využitie Schránky pomôže k lepšej efektivite pri práci s textom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close