Funkcia Okamžité titulky v prostredí Androidu 10 je dostupná už aj v našich končinách

Do mobilného operačného systému Android 10 prichádza skvelá funkcia, ktorú nám vývojári spoločnosti Google predstavili už pred rokom

Android_generovanie titulkov
Zdroj: Youtube (Android)

Najnovšia verzia mobilného operačného systému Android 10 pre vybrané podporované zariadenia prichádza s dlho očakávanou funkciou, ktorú nám vývojári Androidu predstavili ešte minulý rok. Ide o funkciu Okamžité titulky, ktorú sme doposiaľ v našich končinách označovali ako „Živé titulky“ (Pozn. redakcie: oficiálny preklad funkcie nebol doposiaľ známy). Keďže v redakcii aktívne používame už viac ako dva roky smartfón Google Pixel 2, najnovšiu funkciu v prostredí Androidu 10 sme otestovali za vás.

Skvelý pomocník pre mnoho používateľov

Ako už naznačuje samotný názov funkcie, jej podstatou je automatický a takmer okamžitý prepis hovoreného slova priamo na vašu obrazovku. Funkcia podporuje prepis hovoreného slova či už z videí na sociálnych sieťach, ako aj z podcastov, či iných typov médií (napríklad z videí vo vašej galérii).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Využitie tejto funkcie je naozaj obrovské, keďže prináša nový rozmer nie len pre používateľov so sluchovým znevýhodnením, ale aj pre bežných používateľov, ktorí napríklad pozerajú videá na sociálnych sieťach a chýbajú im titulky. Veľkou výhodou je aj naozaj skvelá citlivosť a naozaj úctyhodná presnosť prepisu a musíme uznať, že v tomto prípade to vývojári spoločnosti Google zvládli na výbornú.

Funkcia bezproblémovo zvláda aj horšie zvukové záznamy

Počas testovania funkcie sme vyskúšali hneď viacero aplikácií, pričom zrejme najťažším orieškom bol prepis videa z NASA, kde astronauti z ISS hovoria o aktuálnej polohe nad Zemou. Zvuková stopa je častokrát narušená šumom, no algoritmus funkcie Okamžité titulky to zvláda bez akýchkoľvek problémov. Funkcia sa nám osvedčila aj pri prepise hovorenej angličtiny v rôznych dialektoch a slangoch, ktoré boli pre funkcie taktiež jednoduchým orieškom.

Pochopiteľne, funkcia je momentálne dostupná iba na vybranej hŕstke zariadení, no nie je vylúčené, že sa už čoskoro ocitne aj na bežných smartfónoch mimo rodiny Pixel, či Android One. Pri adaptácii funkcie totižto najviac záleží na samotných výrobcoch smartfónov, ktorí nad bežný Android pridávajú vlastné systémové nadstavby.

Ako ste mohli vidieť zo samotných screenshotov, funkcia Okamžité titulky v Androide vystupuje pod slovenským názvom a jej nastavenia sú taktiež v slovenčine, no momentálne podporuje výhradne iba rozpoznávanie anglického jazyka. V blízkej budúcnosti však môžme očakávať aj okamžité prekladanie hovorenej angličtiny (podobne ako v prípade pozerania videí na YouTube), ako aj podporu ďalších veľkých svetových jazykov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre