Francúzsko dostalo po 60 rokoch „rádioaktívny darček,“ za ktorý si môže samo

Minulý mesiac v krajine namerali zvýšené hodnoty radiácie, odkiaľ prišla?

francúzsko
Zdroj: pixabay.com(AlexAntropov86)

V 60. rokoch minulého storočia Francúzsko testovalo jadrové zbrane v saharskej púšti, píše portál IFLScience.

Hriechy minulosti sa krajine môžu vrátiť späť. Nedávno bol zaznamenaný prašný vietor z púšte Sahara, ktorý preletel ponad Španielsko, Francúzsko a Veľkú Britániu. Asociácia pre kontrolu rádioaktivity na západe, ACRO, tvrdí, že tento oblak priniesol síce malý, no aj tak merateľný nárast radiácie a je možné ho prepojený až k francúzskym testom jadrových zbraní, ktoré krajina vykonala počas studenej vojny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Testy sa odohrali v čase, kedy Alžírsko získalo svoju nezávislosť v roku 1962. V tom období boli časti púšte Sahara využívané francúzskom pre testovanie atómových bômb. 13. februára 1960 vykonalo Francúzsko svoj prvý test, ktorý niesol kódové označenie „Gerboise Bleue“ (pozn. redakcie: Modrý púštny potkan). Potom nasledovalo niekoľko podzemných testov v rovnakej oblasti. Testy vystavili obyvateľov, ale aj francúzskych vojakov radiácii, ktorá sa v púšti nachádza dodnes.

60 rokov po testoch

Minulý mesiac bola vo Francúzsku nameraná zvýšená dávka radiácie a asociácia ACRO tvrdí, že tento úkaz možno priamo spojiť s testovaniami jadrových zbraní. Výskumníci totiž odobrali vzorky piesku z púšte Sahara a analyzovali ich. Výsledky ukázali prítomnosť rádioaktívneho izotopu cézium-137. Ide o izotop, ktorý sa prirodzene v pieskoch Sahary nenachádza, no môže vzniknúť štiepením uránu-235, pri výbuchu jadrovej zbrane. Odborníci zároveň oznamujú, že namerané hodnoty radiácie nie sú škodlivé pre ľudské zdravie.

„Rádioaktívne znečistenie, ktoré možno badať 60 rokov po testoch nám pripomína kontamináciu saharskej púšte, za ktorú nesie zodpovednosť Francúzsko,“ vyjadrila sa asociácia ACRO.

Sahara však nie je jediným miestom, ktoré nesie podpis jadrových testov. Medzi rokmi 1945 a 1980 sa vykonalo najmenej 520 atmosférických jadrových testov, ktoré sa mohli dostať až do zemskej stratosféry. Jadrové testy v tej dobe vykonávala Veľká Británia, USA, Sovietsky zväz, Francúzsko a Čína. Jednou z najpostihnutejších oblastí zeme je región Atol Bikini, kde sa vykonalo najmenej 23 jadrových testov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre