Fotografujte ako profesionáli a vyhnite sa týmto chybám pri fotografovaní vaším smartfónom
Ak chcete fotografovať vaším smartfónom ako profesionáli, stačí dodržať pár rád. Pozrite sa, čomu sa pri zhotovovaní snímok vyhnúť.
Milovníkov mobilnej fotografie je na svete čoraz viac. Môžu za to najmä čoraz kvalitnejšie technológie a snímače v smartfónoch, ktoré sa často vedia vyrovnať i klasickým fotoaparátom. Ak však chcete fotografovať ako profesionáli, chce to najmä trpezlivosť, tréning a zvládnutie niekoľkých techník. Samozrejme si však treba zvoliť svoj štýl, vďaka ktorému budú vaše fotografie unikátne a výnimočné. Čomu sa teda vyhnúť v začiatkoch vašej kariéry? Pozrite sa na to spolu s nami.
Vyberte si správny režim
Majstrom fotografií môže byť naozaj každý. Prvým krokom je výber smartfónu, ktorého kvalitu v oblasti fotografií si môžeme overiť v rebríčku DxOMark. Ak však už máte svoje vysnívané zariadenie, dôležité je vybrať si správny režim. Smartfóny ponúkajú množstvo režimov, ktoré majú už prednastavené hodnoty, no ponúkajú i možnosť mať nad kvalitou fotografie úplnú kontrolu. Ak si teda chcete nastaviť vyváženie bielej, ISO či rôzne iné možnosti podľa seba, určite spravíte dobre.
Aplikácie pre fotografovanie však majú vo svojej výbave i režim s filtrami, ktoré vám určite neodporúčame využívať pre profesionálne fotografie. Filtre sú možno fajn pre skrytie nedokonalostí na sociálnych sieťach, pre iné účely ako selfie by však nemali byť využívané.
Zvoľte si objekt
Častou chybou pri fotografovaní je zlý výber objektu. Ak teda chcete fotiť ako profesionáli, nezabudnite, na čo mierite. Správne zaostrite na daný objekt a nezabúdajte ani na pozadie. Ak by bolo príliš rušivé, môže odviezť pozornosť od pôvodného zámeru fotografie.
Dôležitá je i kompozícia. Výborným pomocníkom je mriežka, ktorá vašu obrazovku smartfónu rozdelí na niekoľko častí. Vďaka nej si viete starostlivo rozvrhnúť kompozíciu a nevenovať tak pozornosť zbytočným predmetom v pozadí.
Neprehliadni
Príliš mnoho svetla
Problémom starších smartfónov boli nejasné či tmavé fotografie, no s modernými technológiami sa k tomuto problému dostaneme len ťažko. Naopak príliš presvetlené fotografie vedia vyzerať nepekne, a preto si treba dávať pozor i na svetlo. Fotografovanie proti svetlu zrejme nie je najlepším nápadom, no ak zhotovujete svoje snímky vonku, dajte si pozor i na váš prípadný tieň.
Ani tma však nie je priateľ
Opakom svetla je tma a i tá vie občas narobiť peknú neplechu. Vybrať si ten správny smartfón pre snímky v tme zaberie trochu času, no výsledky vedia byť viac než oslnivé. Ak teda plánujete fotografovať i v tme, nezabúdajte na nočný režim.
Ak však fotografujete v tmavých miestnostiach, nočný režim vám príliš nepomôže. Prirodzené svetlo je vždy lepšie, no ak nie je k dispozícii, skúste sa trochu pohrať i so svetlom v miestnosti či bleskom smartfónu. I keď ani ten nie je často tou správnou cestou,
Stabilizácia smartfónu
Roztrasené ruky vedia i tú nádhernú fotografiu s dobrou kompozíciou a skvelým nasvetlením riadne pokaziť. Z tohto dôvodu sú na trhu statívy či tripody a ak nemáte k dispozícii takéto profesionálne pomôcky, skúste použiť stôl, múr či stoličku.
Správne použitie zoomu je tiež umenie
Poznáte to, všade sú reklamy ako ten a ten smartfón dokáže vytvoriť detailné snímky i Mesiaca. Nie každý smartfón však má vo svojej výbave zoom, ktorým zosnímate každý detail. Nebuďte teda leniví a priblížte sa k vášmu objektu o niečo bližšie, nebudete ľutovať.
Originalita je vítaná
Konkurencia je obrovská. Ročne na internet pribudne viac ako 40 miliárd fotografií, z ktorých je veľké množstvo neoriginálne a len kopíruje snímky niekoho iného. Ak si teda chcete vybudovať nejaké meno a byť niečím výnimočným, zvoľte si vlastnú cestu a neinšpirujte sa až príliš v tvorbe iných, profesionáli sa inšpirujú najmä vo vlastnej tvorbe.
Preferujete fotografovať profesionálnym fotoaparátom alebo patríte medzi milovníkov mobilnej fotografie? Podeľte sa s nami v komentároch a nezabudnite pripojiť i vaše výtvory!
via starhub.com
Komentáre