Flood Hub je už aj na Slovensku: Google vás upozorní na blížiacu sa povodeň. Tu nájdete novú funkciu!

Predpoveď povodní Flood Hub sa konečne dostáva na Slovensko. Funkcia nás upozorní na blížiace sa pôvodne. Využíva za týmto účelom umelú inteligenciu.

povodne flood hub google
Zdroj: mkfilm / Shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie so sebou neprináša len vyššie teploty, ale aj vyššie riziko prírodných katastrof. Medzi hlavné riziká patria aj povodne, preto spoločnosť Google prináša platformu Flood Hub, ktorá pomôže monitorovať sledované rieky a včas pred povodňami varovať.

Flood Hub nie je vo svete novinkou, no túto mimoriadne dôležitú platformu spoločnosť Google zaviedla do ďalších krajín sveta, medzi ktorými je aj Slovensko. Pred povodňami platforma varuje aj vďaka pomoci umelej inteligencie až na sedem dní dopredu. AI spracováva rôzne verejne dostupné dáta, napríklad predpoveď počasia a satelitné snímky. Následne prepája hydrologický a inundačný model. Hydrologický model predpovedá množstvo vody v rieke a inundačný model zas hovorí, ktoré oblasti budú zasiahnuté a aká bude hlboká voda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpoveď povodní už aj na Slovensku

Platforma začínala v roku 2018 monitorovaním a predpovedaním povodní v Indii. Následne ju Google rozšíril do Bangladéša a postupne sa dostávala aj do ďalších krajín. Pokroky v oblastiach globálnych predpovedí a umelej inteligencie umožnili platformu Flood Hub v roku 2022 predstaviť 18 ďalším krajinám a nedávno pridala ďalších 80 krajín, medzi nimi aj Slovenskú a Českú republiku.

Predpoveď povodní od Googlu prichádza aj na Slovensko
Zdroj: Vosveteit.sk

Platformu Flood Hub môžete navštíviť na tomto odkaze. Po navštívení portálu nájdite Slovensko a uvidíte sledované rieky. Stačí kliknúť na jednu z ikon a zobrazí sa vám monitorovaná rieka spolu s predpoveďou na najbližšie dni. Platforma vás informuje o tom či rieka bude stúpať, alebo naopak klesať. Po otvorení dodatočných informácií nájdete aj prehľadný graf na najbližšie dni.

Predpoveď povodní od Googlu prichádza aj na Slovensko
Zdroj: Vosveteit.sk

Tento graf vám ukáže vývoj hladiny v minulosti, jej súčasný stav a aj predpokladaný vývoj na najbližších päť dní. K tomu máte jasne zvýraznenú úroveň varovania a úroveň nebezpečenstva. Obyvatelia ohrozených regiónov by sa vďaka tejto platforme mohli včas dozvedieť o blížiacom sa riziku a na nebezpečie sa pripraviť v predstihu.

Flood Hub je len jednou z platforiem Googlu, ktoré poskytujú ľuďom dôveryhodné informácie, a to hlavne v kritických okamihoch. Google varuje aj pred rizikom lesných požiarov, ale aj zemetrasení. Už viac ako desať rokov spoločnosť spolupracuje so záchranármi, ale aj inými bezpečnostnými a monitorovacími zložkami. Ich cieľom je priniesť čo najväčšiu informovanosť v situáciách, ktoré by mohli viesť k ohrozeniu ľudí.

Globálne otepľovanie by mohlo priniesť nielen častejšie záplavy, ale aj výraznejšie obdobia sucha. Začiatkom tohto roka sa objavila štúdia, ktorá potvrdila, že Európe chýba veľké množstvo podzemnej vody, čo je problém pretrvávajúci už od roku 2018. Suchami Európa trpí už od roku 2018, hoci v tomto prípade môžu vedcov pomýliť extrémne výkyvy počasia, napríklad záplavy. Situácia však nie je až taká dobrá, ako by sme si mohli myslieť. V roku 2020 výskumníčka Eva Boergens publikovala štúdiu, v ktorej zdokumentovala počiatky prebiehajúcich období sucha v centrálnej Európe. Všimla si, že v letných mesiacoch medzi rokmi 2018 a 2019 si Európa prešla nedostatkom vody. Odvtedy sa situácia nezlepšila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre