Finančná správa chytila podvodníka s telefónmi: Chcel sa obohatiť o takmer 1,8-milióna €!

Vyšetrovanie odhalilo, že dodávky mobilov existovali len na papieri.

Podvodník sa chcel obohatiť o takmer dva milióny eur
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Podvod za takmer dva milióny eur a tovar, ktorý existoval len na papieri. O odhalení špekulanta obchodujúceho s mobilnými telefónmi informuje portál Finančnej správy Slovenskej republiky.

Podľa portálu mal nemenovaný páchateľ objednávať mobilné telefóny z členských štátov Európskej únie a následne ich dodával do iných členských štátov. Touto cestou sa chcel obohatiť na daniach až o 1,8-milióna eur. Kontrolóri Finančnej správy si však konanie podvodníka overili aj na finančných správach v zahraničí. Jednoduché overenie toho, či páchateľ splnil základné podmienky odpočítania dane odhalili, že nekonal tak úplne podľa zákona.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prípad sa však zamotáva. Zo zahraničia sa k vyšetrovateľom dostala správa, že tovar vôbec neprišiel na územie nášho štátu, teda nevznikol žiadny nárok na odpočítanie dane. Ten vzniká v prípade, ak tovar končí cestu na území našej republiky, teda dostáva sa do rúk príjemcu na Slovensku. Tovar musí pochádzať z iného členského štátu Európskej únie. Aby to podvodníci, ako aj tento nemenovaný páchateľ, nemali jednoduché, finančné správy majú možnosť získať údaje aj z iných členských štátov. Touto cestou si teda overujú, či je podané daňové priznanie správne.

Vďaka pozornému konaniu kontrolórov finančnej správy sa podarilo prísť na páchateľa. Po kontrole totiž zistili, že rozdiel dane dosiahol hodnotu 1,8-milióna eur.

„Naši kontrolóri odhalili daňového podvodníka, ktorý obchodoval s mobilnými telefónmi. Pri odpočítaní dane pri nadobudnutí tovaru si chcel nezákonne uplatniť sumu takmer 1,8 milióna eur. Na tento podvod však prišli kontrolóri finančnej správy. Počas daňovej kontroly zistili, že dodanie tovaru na územie Slovenskej republiky bolo vedené „len na papieri“.“, vysvetľuje finančná správa na sociálnej sieti.

Polícia má plné ruky práce, podvody pribúdajú na dennom poriadku

Na Slovensku sa zaznamenáva čoraz viac podvodov, o čom informuje aj Tatra Banka. V týchto prípadoch sa však páchatelia nesnažia oklamať štát, ale svoje podvodné praktiky môžu skúsiť aj na vás. Jedným z prípadov podvodu je aj falošný bankár. V tomto prípade vám zavolá útočník, ktorý trvá na tom, že je zamestnancom banky. V minulosti na vás páchateľ hovoril po anglicky, teraz používa aj češtinu, ale môže aj Slovenčinu.

Útočník zamaskuje svoje číslo tak, aby vyzeralo, že volá banka. Dokáže sa dokonca aj predstaviť reálnym menom zamestnanca a overiť svoju identitu. Následne povie, že niekto vo vašom mene požiadal o úver a odporučí, aby sme sa obrátili na pobočku banky pre zrušenie čerpania peňazí. Potom volá aj „policajť“ ktorý obeť utvrdí v tom, že sú jej peniaze ohrozené.

Následne odporučí zobrať si maximálny úver, aby ste predbehli podvodníka a tieto peniaze poslať na bezpečnostný účet.

Takéto podvody dokážu z obetí vytiahnuť až tisíce eur. Jedným z prípadov je staršia žena, ktorá podvodníkovi poslala 17-tisíc eur. Rovnakú sumu vytiahli aj z nemenovaného muža. Podvody sa však môžu šíriť aj prostredníctvom SMS, e-mailu, sociálnych sietí, alebo dokonca týmto tragikomickým pokusom o „predvolanie“ na políciu. Metódy podvodníkov sú čoraz sofistikovanejšie a pomýliť sa môže aj ten skúsený. Ak by ste mali o telefonáte alebo emaily pochybnosti, vždy sa dá navštíviť oficiálnu pobočku banky a situáciu vyriešiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre