FinalSpark vníma biopočítače ako ďalší evolučný krok. Prvé „živé počítače“ sprístupňuje vedcom

Startup Final Spark predstavila platformu na prácu s biopočítačom, ktorý pracuje na ľudských neurónoch.

Švajčiarsky startup umožňuje vedcom pracovať so živým počítačom
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Švajčiarský startup FinalSpark sa venuje takzvanej biovýpočtovej technike a nedávno spoločnosť predstavila svoju úplne prvú online platformu, ktorá dovoľuje vedcom vykonávať experimenty na biologických počítačoch. informuje portál Business Wire.

Tieto počítače sa skladajú zo 16 mozgových organoidov, teda miniatúrnych verzií skutočného orgánu. Výskumníci majú neobmedzený prístup k využívaniu týchto umelo vytvorených organoidov a ich neurónov. Spoločnosť FinalSpark zároveň pracuje na vývoji prvého “živého procesora”.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bioprocesory sa skladajú zo žijúcich neurónov, ktoré sa vedia učiť a spracovať informácie. Ich najväčšou výhodou je, že spotrebujú až miliónkrát menej energie ako tradičné digitálne procesory. Vedci veria, že živé procesory môžu pomôcť znížiť negatívny environmentálny dopad spojený s rastúcim používaním počítačov.  

Spoločnosť FinalSpark prezradila, že už desiatky univerzít prejavili záujem o prácu na tejto platforme. Deviatim inštitúciám poskytne bezplatný prístup len pre výskumné účely.  

“Ako bude dopyt po našej neuroplatforme rásť, sme pripravení projekt zväčšiť a pokryť požiadavky výskumníkov. Zároveň s nimi zdieľame náš cieľ vybudovať prvý živý procesor na svete. Pevne veríme, že tak ambiciózny cieľ môžeme dosiahnuť jedine medzinárodnou spoluprácou,” vyjadril sa doktor Fred Jordan, spoluzakladateľ FinalSpark.  

Spoločnosť FinalSpark využíva živé bunky, špecificky, ľudské neuróny na vytvorenie počítača, ktorý zvládne vykonávať rôzne výpočtové úlohy. Neuróny kultivujú z indukovaných pluripotentných kmeňových buniek. Ide o formu bunky, ktorá má schopnosť vytvoriť akúkoľvek bunku v ľudskom tele. Vytvorené neuróny pracujú v obvodoch, ktoré dokážu ukladať informácie a vykonávať logické operácie.  

Ďalší evolučný krok

Výsledný biopočítač sa skladá z umelo vytvorených 3D štruktúr zložených z neurónov. Výskumníci spoločnosť zdôrazňujú, že tieto štruktúry nepripomínajú ľudský mozog zo žiadneho hľadiska. Ich jediná spoločná vlastnosť s mozgom je, že sa skladajú z neurónov. Rovnako spoločnosť neplánuje do budúcna vytvoriť žiadne mozgové štruktúry na to, aby riešili logické úlohy alebo pomohli vyriešiť problémy biologického výskumu.  

Ako sme už spomenuli, jedným z lákadiel biopočítačov je to, že spotrebujú oveľa menej energie ako bežné počítače. To môže pomôcť výrazne znížiť emisie skleníkových plynov, hlavne v ére umelej inteligencie. Veľké jazykové modely ako ChatGPT sa momentálne učia a pracujú na klasických digitálnych počítačoch a sú mimoriadne náročné na výkon a spotrebovanú energiu.  

Umelá inteligencia zatiaľ nie je hlavným producentom CO2 emisií, no ak sa pozrieme na obrovský pokrok tejto technológie, potom môžeme očakávať, že tento problém ku nám príde veľmi rýchlo.  

Spoločnosť FinalSpark vníma biopočítače ako ďalší evolučný krok, ktorý nám otvorí dvere k možnostiam, o ktorých sme zatiaľ ešte ani nesnívali. Nová výskumná neuroplatforma je nepochybne mimoriadne ambicióznym konceptom, no ako spoločnosť uvádza, zatiaľ sa pohybujú len po povrchu toho, čo môžu biopočítače dokázať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre