Fermiho paradox: Postavila mimozemská civilizácia stroje, ktoré ju nakoniec vyhladili?
Niektoré odpovede na fermiho paradox znejú trochu pritiahnuté za vlasy
Fermiho paradox je rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie mimozemských civilizácií a tým, že doteraz nie je žiaden dôkaz o kontakte s nimi.
V roku 1950 pracoval americko-taliansky fyzik, Enrico Fermi v Los Alamos National Laboratory. Počas obednej prestávky sa so svojimi kolegami rozprával o mimozemských civilizáciách a nárastu pozorovaní UFO. Práve vtedy predniesol známu vetu, ktorá sa stala nosnou myšlienkou Fermiho paradoxu: „Kde sú všetci?“ Píše o tom portál Universe Today.
Od vzniku Fermiho paradoxu vzniklo aj niekoľko teórií, ktoré sa ho pokúšali zodpovedať a niektoré z nich sú naozaj pritiahnuté za vlasy. Jedna z nich sa nazýva aj Berserker Hypothesis a tvrdí sa v nej, že mimozemské civilizácie vyhladili roboti. Znie to ako vytrhnuté z vedecko-fantastických diel, avšak Berserker Hypothesis sa opiera aj o myšlienku, že mimozemšťania nemusia existovať a že inteligentný život nájde spôsob, ako sa sám zničiť.
Začiatky hypotézy
Táto hypotéza má svoje začiatky v rokoch 1948-1949. Matematik John von Neumann prednášal o svojich nápadoch samorozmnožovacích strojov. Nazval ich Univerzálni konštruktori a v podstate ide o stroje, ktoré by ťažili zdroje a pomocou nich vytvárali kópie seba samých. V roku 1966 sa jeho teórie objavili opäť. Tentokrát narážali aj na pátranie po mimozemských civilizáciách a fermiho paradox. Vedci uvažovali, že ak by sa inteligentnej civilizácii podarilo vytvoriť takéto stroje, vedeli by sme ich vo vesmíre jednoducho odhaliť.
V roku 1981 napísal vedec Frank Tipler štúdiu, v ktorej vyvracal existenciu mimozemských civilizácií. Tvrdil, že akákoľvek inteligentná civilizácia by už takéto stroje vymyslela a my by sme ich objavili. Na jeho teórie reagoval fyzik Carl Sagan. Tvrdil, že stroje, ktoré by sa vedeli rozmnožovať by pravdepodobne spotrebovali väčšinu hmoty v galaxii. Tvrdil tiež, že inteligentné galaktické civilizácie by sa vyhýbali konštrukcii samorozmnožovacích strojov a pravdepodobne by zničili každý exemplár, na ktorý by natrafili.
Neprehliadni
Hypotéza Berserker sa postupne vyvíjala časom, sčasti ako populárny námet autorov sci-fi, sčasti ako odpoveď na fermiho paradox. Mohli by mimozemské civilizácie postaviť robotov, ktorý ich v končenom dôsledku vyhladili? Jedna z odnoží tejto teórie hovorí aj o tom, že prvá civilizácia, ktorá získa schopnosť medzihviezdneho cestovania, zabráni ostatným v dosiahnutí rovnakého vývojového štádia. Dokým však neobjavíme prvé stopy o existencii mimozemského života, nedokážeme tieto teórie úplne potvrdiť, alebo vyvrátiť.
Komentáre