Fermiho paradox: Nachádzame sa v galaktickej zoo?

Ďalšia odpoveď na fermiho paradox tvrdí, že mimozemšťania nás nechcú kontaktovať

Mimozemstania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Fermiho paradox je rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie mimozemských civilizácií a tým, že doteraz nie je žiaden dôkaz o kontakte s nimi. Téme sa venuje portál Universe Today.

Fermiho paradox vznikol v roku 1950. Taliansko-americký fyzik, Enrico Fermi položil jeho základy a odvtedy sa objavilo množstvo teórií, ktoré sa snažia tento paradox vyriešiť. Existuje teória, ktorá hovorí, že sa nachádzame v simulovanom vesmíre, ale aj teória, ktorá tvrdí, že mimozemský život vyhladili stroje, ktoré sám postavil.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším riešením je aj hypotéza o galaktickej Zoo. Tá tvrdí, že mimozemšťania si od nás držia odstup, aby nám dovolili vyvíjať sa bez ich zásahu. Táto hypotéza prvýkrát odznela v roku 1973. Spomenul ju John A. Ball v rovnomennej štúdii. V nej sa Ball vyjadril k najznámejším teóriám, ponúkajúcim riešenie na fermiho paradox, ale aj na výsledky výskumu SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence).

Mimozemské civilizácie nás možno chcú nechať na pokoji

Obrátil sa na teórie, ktoré hovoria o tom, že život vznikne vždy, keď sú preňho vhodné podmienky. Ak je tento predpoklad správny, potom by malo existovať vo vesmíre mnoho miest, s prívetivými podmienkami pre život. Ak mimozemský život existuje, môže byť starší a tým pádom viac vyspelý ako my. Ball sa však vyjadril k zaužívanému predpokladu, ktorý ráta s tým, že sa s nami mimozemšťania chcú rozprávať.

„Hypotéza vesmírnej zoo predpovedá, že mimozemský život nikdy nenájdeme. Prečo? Lebo nechcú, aby sme ich našli a majú dostatočné technológie na to, aby to dokázali zaručiť,“ píše Ball vo svojej štúdii.

Ball zároveň netvrdil, že naša galaxia prekypuje životom, ktorý by bol na úrovni ľudstva. Predpokladá, že mimozemské civilizácie sú buď extrémne zaostalé, alebo naopak, extrémne pokročilé. Inšpiráciu pre svoje teórie berie zo života na Zemi. Príkladom môžu byť útočiská pre zvieratá. Ide o miesta, kde môžu zvieratá žiť bez zásahu ľudí. Ball tvrdí, že sa možno ľudstvo nachádza v jednej z vesmírnych „chránených oblastí“ a mimozemšťania nás chcú nechať žiť bez ich zásahu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre