FBI varuje pred novým podvodom. Pozor na falošného právnika na telefóne, môže ťa poľahky ošklbať o peniaze

Americká FBI upozorňuje na nový podvod, ktorý sa zameriava na obete iného podvodu.

Falošní právnici okrádajú druhýkrát obete kryptopodvodov.
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske, Hunters Race, Kanchanara), Úprava: Vosveteit.sk

Už viackrát sme upozorňovali na rôzne podvodné kampane s neexistujúcimi krypto účtami alebo prípady, kedy sa hackerovi reálne podarilo ukradnúť obeti jej kryptopeňaženku.  

Ako ale informuje americká FBI, hackeri ti po novom nedajú pokoj ani v prípade, že ťa už raz okradli. Objavila sa nová vlna podvodov, v rámci ktorých falošné právnické firmy kontaktujú obete podvodov a ponúkajú im, že zachránia ich stratené peniaze. Ako už ale isto tušíš, ak sa necháš obalamutiť týmito falošnými právnikmi, o peniaze prídeš znova.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Obete zaplatia dvakrát

Podvodníci operujú na sociálnych sieťach a populárnych četovacích aplikáciách. Ako sme už spomenuli, na začiatku si vyhliadnu obete iných podvodov, prevažne s kryptopeňaženkami a ponúknu im možnosť získať späť stratené financie. Obetiam vysvetlia, že údajne majú poverenie vyšetrovať prípady finančných podvodov.  

scam podvod android upozornenie
Zdroj: 1st footage / Shutterstock.com

Keď podvodník kontaktuje svoju obeť, upokojí ju tým, že má mať poverenie od FBI a práve od tohto vyšetrovacieho úradu dostal informáciu o tom, kto obeť je a že sa stala nedávno obeťou podvodu. Podvodníci môžu použiť aj názov inej vyšetrovacej agentúry s ohľadom na krajinu, v ktorej operujú.  

Ak sa obeť nechá presvedčiť a “namotá” sa na podvod, útočník môže ďalej požiadať o osobné alebo bankové informácie, ako spôsob “overenia identity”. Popri tom podvodník zisťuje, aká čiastka bola obeti odcudzená tým, že sa pýta, koľko peňazí chce obeť získať späť.  

Po získaní týchto informácií prichádza na rad jadro podvodu. V tomto bode totiž môže podvodník požiadať obeť o zaplatenie “poplatkov” spojených s právnickými službami. Druhý scenár je, že podvodník vyúčtuje obeti sumu, ktorá predstavuje daň a iné poplatky zo získanej sumy. Samozrejme, že ak obeť peniaze pošle, už ich neuvidí naspäť.  

Americká FBI informuje, že medzi rokmi 2023 a 2024 podvodníci týmto spôsobom len v USA vyzbierali takmer 10-miliónov dolárov. Podobné podvody však fungujú hocikde na svete.  

Takto sa môžeš pred podobnými podvodmi chrániť

Lenže ako sa môžeš proti podobným podvodom chrániť? Ako vždy, aj tu je alfou a omegou pozornosť. Vždy si dávaj dobrý pozor na akékoľvek správy alebo reklamy, ktoré ponúkajú možnosť záchrany stratených kryptomien. Existujú aj legitímne spoločnosti, no podvodníci budú mať na stránke uvedené nekonkrétne informácie, nikdy nepovedia presne čo robia a nie sú aktívni na sociálnych sieťach.  

podvodne reklamy na facebooku_4
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodných kampaní

Ďalším varovným signálom je, ak ti takáto osoba alebo spoločnosť garantuje, že stratené kryptomeny dostaneš späť. Podvodníci častokrát dávajú až nereálne sľuby. Obzvlášť veľký pozor si dávaj na to, ak ťa jednotlivec alebo spoločnosť kontaktuje sám od seba. V takýchto prípadoch väčšinou ide o podvod, pretože žiadna legitímna spoločnosť nekontaktuje náhodných zákazníkov priamo.  

Samozrejme je tu aj vec poplatku. Žiaden legitímny policajný orgán si nebude účtovať peniaze za vyšetrovanie zločinu.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre