SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Falošné vodítko: Zdroj záhadných signálov vo vesmíre sa neukázal byť správny

Rýchle rádiové signály sa radia k veľkým kozmickým záhadám, ktoré sa zatiaľ nedarí vysvetliť.

Rýchle rádiové záblesky sa radia k najväčším záhadám vesmíru. Nikto nevie, čo ich presne vysiela, no v niekoľkých milisekundách vyžiaria obrovské množstvo energie, niekedy viac, než Slnko vyžiari za 3 dni, píše portál Science Alert.

Väčšina z nich sa objaví a zmizne takmer bez stopy a astronómovia netušia, kde by mali hľadať zdroj záblesku. Niektoré sa však sporadicky opakujú a výnimočné typy zábleskov sa opakujú s presnou pravidelnosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi tieto špeciálne typy signálu sa radí aj FRB 20180916B, ktorý sa presne opakuje za 16.35 dní. Už samotná periodicita je pre vedcov záhadou, no tí doteraz predpokladali, že záblesky vznikajú v binárnej sústave a sú vytvárané dvoma hviezdami, ktoré obiehajú príliš blízko pri sebe. Toto vysvetlenie však v praxi nefunguje.

Nedávne pozorovania, na najnižších frekvenciách, ukázali, že tento záblesk nemôže byť vytváraný dvojicou hviezd.

„V sústave sa nachádzajú silné solárne vetry. Preto sme očakávali, že rádiové svetlo bude prevažne modrého spektra a červené spektrum bude z veľkej časti, ak nie celé, blokované,“ vyjadril sa astrofyzik Inés Pastor-Marazuela.

Pozorovania ale ukázali niečo iné. Vedci videli, že po dobu dvoch dní prevažovalo modré spektrum rádiového žiarenia, zatiaľ čo tri dni prevažovalo červené. Astrofyzici priznávajú, že to nie je v súlade s modelmi a pri zdroji rádiového záblesku sa musí diať niečo iné.

Čo vytvára rýchle rádiové záblesky?

Momentálne vieme len o dvoch prípadoch, kedy astronómovia zachytili pravidelne sa opakujúce rýchle rádiové záblesky. Práve tieto prípady im môžu pomôcť dozvedieť sa viac o tom, ako vznikajú a čo sú zač. Minulý rok sa nám podarilo zachytiť záblesk, ktorý pochádzal priamo z našej galaxie. Vedci ho vystopovali až k magnetaru – neutrónovej hviezde s obrovským magnetickým poľom.

Tento objav však neprezradil takmer nič. Astronómovia stále nevedia, prečo sa niektoré záblesky opakujú a niektoré nie, lebo prečo je len hŕstka opakujúcich sa signálov naozaj pravidelná. Keď bol zachytený signál FRB 20180916B, vedci spočiatku predpokladali, že ide o neutrónovú hviezdu, ktorá obieha okolo inej hviezdy raz za 16.35 dní. Ak by to bol správny predpoklad, pozorovali by zmeny v nižšej frekvencii spektra.

Lenže čo by mohlo signály vyvolávať? Niektorí si myslia, že za rýchlymi rádiovými signálmi stoja mimozemské civilizácie, no vedci sú v tomto veľmi skeptickí. Namiesto toho je pravdepodobné, že tieto signály vytvárajú už spomínané magnetary, alebo pulzary – ďalší typ neutrónovej hviezdy. Problémom je, že tieto hviezdy nerotujú tak pomaly, aby vytvorili študovaný záblesk.

Magnetar ostáva najlepším kandidátom, no podľa vedcov je toho ešte veľa, čo sa musíme o magnetaroch a rýchlych rádiových zábleskoch naučiť. Je ale možné, že štúdium týchto opakujúcich sa záhadných signálov by mohlo vedcom niekedy povedať viac o tom, odkiaľ pochádzajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close